Friday, November 15, 2024

Domača izdelava aromaterapevtskih pripravkov ni ne težka ne zapletena. Poleg tega nam eterična olja dajo veliko več kot zgolj lepotilno nego; skozi kožo namreč hitro pronicajo v kri in podkožno tkivo, od koder se razširijo po telesu in ugodno vplivajo na več pomembnih procesov.


Poleg kozmetičnih izdelkov, ki nam ustrezajo, jih lahko vključimo v vsakdanjo nego, še učinkovitejši pa so kot občasna nega ali nekajdnevna lepotna kura. Nadvse pomembno načelo pri pripravi domače kozmetike je, da nikoli ne pretiravamo s količinami in koncentracijo eteričnih olj, ki smo jih izbrali; pri aromaterapiji manj največkrat pomeni več!
 

Preprostost ponuja veliko možnosti


Večina eteričnih olj spodbuja prekrvitev in s tem prehranjenost tkiv, krepi imunski sistem ter odpravlja posledice stresa. Ker pospešujejo kroženje limfne tekočine, olajšajo izločanje strupov in odpadnih produktov metabolizma. Celice »zadihajo«, zato je njihovo obnavljanje hitrejše in boljše.

Seveda ima vsako od številnih eteričnih olj še čisto svoje specifične lastnosti, ki pridejo do veljave posamič ali v mešanici. Na voljo imamo neskončno veliko možnosti za ustvarjanje najrazličnejših dišavnih in negovalnih kompozicij, tako kot smo edinstveni in različni med seboj tudi ljudje in naša koža.

Ena od prednosti domače kozmetike je tudi ta, da je lahko sveža, brez dodanih konzervansov in prilagojena potrebi posameznika: sestavine izbiramo glede na tip kože, njene šibke točke, letni čas ter škodljive dejavnike, kot so neugodni vplivi okolja in nezdrav način življenja. Poleg tega nam o primernosti določenega eteričnega olja za naše individualne potrebe veliko pove naš odziv na njegov vonj; če ga sprejemamo in nam je všeč, je olje največkrat za nas kar primerno.

Aromaterapija kot celostna pomoč sodobnemu človeku poleg nege kože in razvajanja čutov ponuja tudi prepotrebno sprostitev na vseh ravneh – telesni, čustveni in mentalni. Zato se po masaži z aromaterapijskimi pripravki počutimo tako prijetno in sproščeno, kar ima nedvomno ugoden vpliv tudi na lepoto.
 

Najboljših deset


Poleg predstavljenih eteričnih olj obstaja še veliko takih, ki poleg ostalih terapevtskih lastnosti negujejo kožo; izpostavila sem le najbolj varna, znana in dostopna olja.

1. Sivka (Lavandula officinalis)

Gre za eno najbolj vsestransko uporabnih in varnih eteričnih olj. Deluje antiseptično, zdravi akne, ekceme in glivična obolenja, pospešuje celjenje ran, pomaga pri pikih žuželk in opeklinah. Odlično je s poprovo meto, pomarančo, bergamotko, čajevcem, pelargonijo, vrtnico, nerolijem (z večino zeliščnih, cvetličnih ali citrusnih olj).

2. Pelargonija (Pelargonium graveolens)

Spodbuja pretok limfe in prekrvitev, zato ugodno vpliva na regeneracijo, prehranjenost in razstrupljenost kože. Kot taka je primerna za vse tipe kože, njen iskrivi cvetlični vonj, podoben vrtnici, pa izboljšuje razpoloženje, osvežuje in odganja napetost. Dobro se sklada z eteričnimi olji sivke, sandalovine, bergamotke, ciprese in ilang ilanga.

3. Sandalovina (Santalum album)

Celi rane, preprečuje vnetja, neguje suho kožo. K njenemu toplemu, lesnatemu vonju se podajo zlasti cvetlična eterična olja, kot so vrtnica, jasmin, neroli in pelargonija. Dišava sandalovine erotizira, sprošča in spodbuja ustvarjalnost.

4. Jasmin (Jasminum grandiflorum)

Ugodno vpliva na ravnovesje ženskih hormonov ter s tem posredno na počutje in stanje kože. Odganja depresijo in predrami življenjski duh. To olje uporabljamo v izredno majhnih količinah, saj je zelo močno (pri pretiravanju z njim lahko pride do slabosti in bruhanja). Dobro se meša z vrtnico, sandalovino in eteričnimi olji citrusov.

5. Vrtnica (Rosa damascena)

Eterično olje vrtnice je nadvse dragoceno in močno; že stoletja je priljubljeno v službi lepote in zdravja. Kožo neguje, hladi in pomirja ter pomaga pri kožnih težavah, povezanih z menstruacijo. Pomirja živčno napetost, čustveno uravnoveša in nežno erotizira.

6. Neroli (Citrus aurantia – cvetovi pomarančevca)

Spodbuja obnavljanje kože, preprečuje nastanek strij in počenih kapilar, je nežen antiseptik. Njegov čudoviti vonj krepi samozavedanje in blaži potlačene duševne stiske. Ujema se z vonjavami citrusov, sivko in sandalovino. Podobno kot olji vrtnice in jasmina je tudi eterično olje nerolija zelo drago.

7. Pomaranča (Citrus sinensis – iz lupine grenkega pomarančevca)

Čisti, osvežuje in napenja kožo, krči žilice in oži pore, sprošča obrazne mišice. Lajša stres in ustvarja sončno razpoloženje. Odlično se meša z nerolijem, sivko in sandalovino. Dvanajst ur po uporabi se izogibajmo močnemu soncu, saj pomarančno eterično olje tako kot večina citrusnih olj povečuje občutljivost za UV-žarke.

8. Palmaroza (Cymbopogon martinii – vrsta aromatične trave)

Uravnava delovanje žlez znojnic in lojnic, pospešuje rast novih kožnih celic, vlaži in mehča vse plasti kože. Njen nežni travnato-cvetlični vonj nas pomiri in pomaga v stanju predmenstrualne napetosti. Ujema se s sandalovino, sivko, korenjem in limono.

9. Kamilica (Matricaria recutita – navadna kamilica)

Preprečuje vse vrste vnetij, pospešuje zaraščanje ran in razpokane kože, pomirja alergije in razdraženost kože. Primerna je tudi za zelo občutljivo kožo. Pomaga sprostiti jezo in nezadovoljstvo. V mešanicah se dobro obnese s sivko, pomarančo in vrtnico.

10. Korenje (Daucus carota – iz semen vrtnega korenja)

V njem sta vitamin F in predhodnik vitamina A, zato kožo poživlja, obnavlja in gladi gube. Pospešuje limfno drenažo in izdatno hrani vse plasti kože. Pomaga tudi pri aknah, ognojkih in turih.
 

Mali hišni laboratorij

Za izdelavo in shranjevanje čisto naše, unikatne domače kozmetike potrebujemo čiste, suhe stekleničke iz temnega stekla v velikosti od 10 do 100 ml. Eterična olja vedno, razen pri redkih izjemah, razredčimo v nosilni bazi; to je največkrat hladno stisnjeno maščobno olje oz. snov, v kateri se eterična olja lahko raztopijo in razporedijo (npr. med, alkohol, nevtralno tekoče milo, smetana, morska sol). Vse pripravljamo sproti in v majhnih količinah; uporabljamo steklene ali porcelanaste skodelice.

Za obraz bo kar za dolgo časa zadoščala vsebina 20-mililitrske stekleničke, primerna količina olja za nego telesa je 100 ml, kar pomeni, da ga imamo na voljo za 5 do 7 uporab (odvisno od velikosti površine kože in njene sposobnosti vpijanja). Pripravki na oljni osnovi so pri sobni temperaturi obstojni en mesec; po tem času začne njihova zdravilna moč slabeti, vse dokler se dokončno ne pokvarijo, saj jim ne dodajamo konzervansov.

V nadaljevanju bom opisala nekaj tipov aromaterapijskih pripravkov, ki jih je preprosto izdelati. Če so namenjeni otrokom, starejšim, nosečnicam ali slabotnejšim osebam, količino eteričnih olj, dodanih nosilni bazi, prepolovimo ali pa podvojimo količino nosilne baze.

Negovalna olja

Maščobna olja so čista (brez aditivov) hladno stisnjena olja iz biološko gojenih rastlin oz. njihovih oreščkov, semen ali plodov. Že sama po sebi negujejo kožo in jih lahko prilagodimo različnim tipom kože. Vsi poznamo mandljevo, jojobino, olivno in sončnično olje. Poleg njih obstaja še veliko vrst maščobnih olj, ki jih lahko med seboj tudi kombiniramo.

V 100 ml maščobnega olja dodamo 20 do 50 kapljic izbranih eteričnih olj, ki jih poljubno kombiniramo glede na svoje potrebe in všečnost njihovega vonja. Manj koncentrirane mešanice intenzivneje vplivajo na naša čustva in duhovno raven, močnejše mešanice pa bolj vplivajo na fizično telo. Pripravek naj zori nekaj dni, vmes ga večkrat pretresemo. Dobimo preprosto dišavno-negovalno olje, ki ga lahko vtiramo v kožo po vsem telesu, z izjemo bližine sluznic in oči. Če si bomo vzeli nekaj časa in vtiranje olja stopnjevali do nežne masaže, bo koža mehka, gladka in dobro prekrvljena.

Olje vedno vtiramo v očiščeno in ogreto kožo; idealen čas je po topli prhi ali kopeli. Koža naj bo ob masaži še vlažna, lahko jo tudi rahlo poškropimo z mineralno vodo, nesladkanim zeliščnim čajem ali tonikom. Če nam po nanosu olja na koži ostane moteč masten film, ga (po vsaj 10 minutah delovanja) popivnamo s papirnato brisačo.

Za obraz zadošča že nekaj kapljic take mešanice; lahko jo dodajamo tudi v doma izdelane maske in pilinge ali si z njo zmasiramo lasišče.

Kopeli in čistilni pripravki

V 200 ml nevtralnega rastlinskega šampona ali tekočega mila dodamo 10 do 30 kapljic eteričnih olj. To uporabljamo kot penečo kopel, šampon ali gel za prhanje. Porabimo v enem mesecu.

Če si pripravimo enkratno količino kot dodatek h kopeli, lahko kot različne vrste nosilnih baz uporabimo 50 ml tekočega mila (za penečo kopel), 100 ml tekočega medu (neguje in poživlja), pol kg morske soli (krepi, očiščuje in mehča kožo) ali skodelico sladke smetane (bogato nahrani kožo). Opisane osnove obogatimo z največ sedmimi kapljicami eteričnih olj, dobro premešamo ali pretresemo in uporabimo kar se da sveže. V aromatični kopeli je priporočljivo ostati vsaj četrt ure; globoko vdihavamo hlape eteričnih olj in se skušamo čim bolj sprostiti.
 

Nekaj receptov za pokušino


Večerno obrazno olje

V mešanico 10 ml mandljevega in 10 ml jojobinega olja kanemo 7 kapljic pomarančevega olja in 3 kapljice olja ilang ilangovih cvetov. S tem si pred spanjem zmasiramo obraz, vrat, ušesa in ramenski obroč; obrazne mišice se bodo sprostile, bolje bomo spali in zjutraj bo koža vidno lepša in pomlajena.

Poživilna nega za telo

100 ml dobrega olivnega olja obogatimo s tremi vrstami eteričnih olj: pelargonijinim, sivkinim in bergamotkinim. Vsakega dodamo po 10 kapljic. Mešanica ima čudovit vonj in izboljšuje razpoloženje. Po uporabi se ne izpostavljamo močnemu soncu.

Olje, ki očiščuje

To masažno olje pride zelo prav vsem, ki hujšajo, imajo od napora razbolele mišice in bi se radi znebili celulita ali odvečne vode v telesu. V 100 ml sončničnega olja vmešamo 50 kapljic eteričnih olj: 10 kapljic rožmarina, 10 kapljic grenivke, 10 kapljic pelargonije in 20 kapljic sivke. Masaža naj bo energična in globinska.

Uporaba čistega eteričnega olja čajevca

To prodorno, medicinsko dišeče eterično olje lahko nerazredčeno nanesemo na posamezne mozolje, ranice ali glivične okužbe. Nanašamo varčno in večkrat na dan. Čajevec močno zavira razvoj bakterij, virusov in glivic, hkrati pa ne draži kože.

Kopel in piling za utrujene noge

V steklen kozarec za vlaganje damo pol kg grobe morske soli ter eterični olji limone (3 kapljice) in poprove mete (4 kapljice). Kozarec zapremo in dobro pretresemo. Dve tretjini vsebine uporabimo za toplo kopel nog, s preostankom dišeče soli pa si ob koncu kopeli dobro zdrgnemo stopala. Po taki kopeli je nadvse koristna in učinkovita masaža nog z aromatičnim oljem; počutili se boste kot prerojeni!

Za lažjo predstavo o tem, kako je videti izdelava domače kozmetike, sem naštela nekaj receptov in nasvetov. Vendar je veliko prijetneje ustvarjati sproti. Med »čaranjem« v vašem malem hišnem laboratoriju (po navadi je to kar kuhinja) vam želim veliko intuicije, domišljije in občutij lepega!

Članek objavljen v reviji Otrok in družina

Kategorija:   Novice, Splošno zdravje
Naslednji prispevek

Otroci žrtve ameriških bomb

13 junija, 2012 0