Babica se zavzema za porod po meri ženske!
Prične se s pričetkom poroda (redni močni popadki na 5 minut) in konča s popolnim odprtjem materničnega ustja (to je 10 cm). Delimo jo v dve fazi:
Babica:
Nekateri jo delijo v dve fazi:
Ocenjevanje in spremljanje napredovanja poroda s strani babice:
MATI
OTROK
PARTNER
PORODNI MEHANIZEM V 2. PORODNI DOBI:
Sellheim je fizikalno opisal porodni mehanizem. Sestoji se iz petih faz:
1. sklanjanje: Sila popadka in trebušnega pritiska deluje iz plodove zadnjice, preko hrbtenice na glavico. Ker je os od hrbtenice do zatilja krajša kot os do čela, vzvod povzroči, da se glavica skloni (daljši krak se pomakne navzgor, krajši krak pa navzdol). Mala mečava se centrira v vodilno črto.
2. pomikanje naprej: glava potuje do medenične sredine.
3. notranje sukanje: na medenični sredini se glavica začne sukati in istočasno potuje navzdol do medeničnega dna. Glavica se zasuka, da se prilagodi vzdolžno ovalnemu medeničnemu izhodu ter da se najlažja ukrivljenost vratne hrbtenice (naprej-nazaj) prilagodi krivini medenice.
4. iztegovanje: na medeničnem dnu se glavica s tilnikom upre v sramnični lok in se prične iztegovati čez presredek. Pri tem se porodi najprej zatilje, nato teme, čelo in nazadnje obraz. Iztegovanje je posledica pritiska v smeri temena. Mišičje medeničnega dna pa potiska glavico proti simfizi.
5. zunanje sukanje: pri prvi poziciji se zasuka proti materinemu desnemu stegnu. Je posledica notranjega sukanja ramen, ki se prilagajajo prostoru. Ko se je glavica porodila se namreč prečni premer ramen vstavi v prečni premer medeničnega vhoda. Na medeničnem dnu se zasukajo v vzdolžni premer medeničnega izhoda. S tem se prilagodi najlažja ukrivljenost prsnega in ledvenega dela hrbtenice (vstran) osi medenice (vodilni črti). Sprednja rama (pri prvi poziciji desna) se upre pod sramnični lok, zadnja se poraja čez presredek. Ko se ramena notranje sukajo, se glavica zunanje.
Babica:
Varovanje presredka ima namen obvarovati presredek, da se ne raztrga, oziroma, da se raztrganina ne razširi na anus in črevo, kar ima lahko za posledico nehoteno puščanje blata. Včasih je potrebno presredek prerezati, da pomagamo otroku na svet, pri materi pa preprečimo inkontinenco.
Ta doba se prične z rojstvom otroka in traja vse dokler se popolnoma ne porodijo posteljica in ovoji.
Znamenja, po katerih spoznamo, da se je placenta ločila in, da je v nožnici, so:
Če ostane popkovnica na istem mestu, oziroma se pomakne navzven, je placenta ločena. Če gre popkovnica nazaj noter, placenta ni ločena.
Babica:
• aktivno vodi tretjo porodno dobo,
• izvaja potrebne ukrepe, da prepreči izpad maternice,
• preveri stanje posteljice in jajčnih ovojev,
• prepreči vsako nepotrebno izgubo krvi,
• zna ukrepati v primeru poporodne krvavitve…
Ta porodna doba traja od iztisa placente pa še tri ure potem, ko ostane porodnica v porodni sobi in je pod stalnim nadzorstvom.
Babica:
• pregleda mehke porodne poti,
• kontrolira splošno stanje matere in otroka,
• zagotovi varno okolje za mamo in otroka,
• pomaga pri vzpostavljanju prvega dojenja,
• pregleda novorojenčka…