Sezonskim napadom kašlja pa se lahko uspešno upremo tudi z doma pripravljenimi zvarki.
Timijan je uradno odobreno zelišče za lajšanje simptomov okužb zgornjih dihalnih poti, bronhitisa in oslovskega kašlja. Flavonoidi v timijanu sproščajo sapnik in ilealne mišice, ki sodelujejo pri kašlju, obenem pa imajo protivnetne lastnosti. Za učinkovit zvarek potrebujete 2 čajni žlički zdrobljenih listov timijana in skodelico vrele vode. Timijan prelijemo z vrelo vodo, prekrijemo in pustimo deset minut, nato čaj precedimo, ga spijemo ali grgramo.
Recept za izdelavo sirupa najdete tukaj. Mnogi se pritožujejo nad okusom sirupa. Trpek okus je okus olivnega olja, ki ga lahko zamenjate s kokosovim maslom ali zmanjšate količino olja. Olivno olje zgolj ščiti ustno in žrelno sluznico pred agresivnim učinkom limoninega soka, ter na nek način nevtralizira njen okus. Sladek med, kislega okusa naravnega limoninega soka ne more ublažiti.
Čaj je namenjen lajšanju simptomov t.i. mokrega kašlja. Črni poper uporablja tako angleška ljudska kot kitajska tradicionalna medicina. Črni poper stimulira prekrvavitev in izločanje sluzi, med pa je naravno sredstvo za lajšanje kašlja, obenem tudi blag antibiotik. Čajno žličko mletega črnega popra in dve žlici medu prelijte s skodelico vrele vode. Pustite 15 minut, nato vsebino precedite in srkajte po požirkih. Zvarek pomaga pri kašlju s sluzjo, ter ni primeren za lajšanje simptomov suhega kašlja.
Ni ravno priljubljen način, vendar se ga ljudje poslužujejo dokaj pogosto. Limono prerežemo na četrtine, popramo in posolimo, ter posesamo. Pri otrocih poper in sol zamenjamo s sladkorjem ali medom.
Limono lahko uporabljamo tudi na druge načine. Zmanjšuje vnetje, ter vsebuje veliko vitamina C.
Priljubljeno ljudsko zdravilo za lajšanje simptomov kašlja je skodelica vročega mleka v katero je umešana žlička medu. Vroče mleko zmanjša bolečine v prsih, ki nastanejo kot posledica kašlja. Za boljši rezultat, ga je potrebno popiti pred spanjem.
Nekatere kulture verjamejo, da mandlji pomagajo odstranjevati bronhialne težave, vključno s kašljem. Priporočamo nekaj žličk gladko mletih mandljev prelitih s skodelico pomarančnega ali limoninega soka.
Najpreprostejša terapija za lajšanje kašlja je terapija s čebulo. Dihanje močnih hlapov lahko ustavi kašelj.
Znano je, da ima česen antibakterijske in antimikrobne sestavine, ki pomagajo pri zdravljenju kašlja.
Kurkuma lajša predvsem simptome suhega kašlja
Ingver je ena izmed najbolj priljubljenih rastlin za lajšanje simptomov kašlja.
Zaprite se v tuš kabino, zaprite okno in izklopite ventilator. Vodna para je vaš zaveznik in sovražnik kašlju. Pomirja dihalne poti, sprosti sinuse, sluz v grlu in pljučih. (POZOR: v primeru astmatičnega kašlja para poslabša njegove simptome).
Na portalu lahko poiščete številne informacije o pozitivnih lastnostih probiotikov. Med drugim vplivajo na lajšanje simptomov kašlja in uravnavajo črevesno floro. Zdrava črevesna flora pozitivno vpliva na delovanje imunskega sistema. Laktobacili, probiotične bakterije v jogurtih in predvsem v kislemu mleku, zmanjšajo verjetnost gripe in prehladov, ter občutljivost na nekatere alergene, predvsem cvetni prah.
Poprova meta in olje evkaliptusa sta že od nekdaj znana po svojih zdravilnih lastnostih. Mentol pomirja vneto grlo in deluje kot dekongestiv, ki pomaga pri odstranjevanju nosnih izcedkov. Lahko se uporablja kot čaj, ali kot sredstvo za inhaliranje. V kolikor pripravljate emulzijo za inhaliranje v toplo destilirano vodo (5 ml) nakapljajte eno kapljico eteričnega olja mete.
Iz evkaliptusa lahko izdelate mazilo. Uporabite kokosovo olje, čebelji vosek in eterično olje evkaliptusa.
Foto: guardianlv