Poleg racionalne inteligence (IQ) in čustvene inteligence (EQ), imamo torej dandanes opraviti še s pojmom seksualne inteligence (SQ).
Enostavno rečeno: seksualna inteligenca je sposobnost uživanja v spolnem življenju v vseh njegovih razsežnostih.
Lahko bi sklepali, da je oseba, pri kateri so te 3 oblike “razuma” usklajene, uspešna v poklicni karieri, v odnosu do drugih ljudi in tudi v postelji. Toda ta ideal je žal velika redkost – veliko pogosteje srečujemo njihovo neusklajenost.
… obdarjen z bleščečo inteligenco, utegne biti zaradi pomanjkanja čustvene in seksualne pameti v stiku z ljudmi izrazito obešenjaški, v postelji pa popoln “idiot”.
Še pred nekaj desetletji ni bilo pomembno, ali je bil človek seksualno inteligenten. Družba je moškim in ženskim stoletja predpisovala strogo določene seksualne vloge. Otrdel moški ud in razkrečene ženske noge, misijonarski položaj, v katerem je moški nad žensko, seksualna igra brez predigre in molk (kaj pa naj bi govorili, če pa je čas za “delo”) – vse to sestavlja nekdanjo podobo seksa.
Moški se je izpraznil in sprostil, ženska pa polnila z nezadovoljstvom, ki ga ni ne hotela in ne smela izraziti.
K sreči so se časi spremenili. Ženske smo si izborile precejšnjo enakopravnost in dojele, da imamo vso pravico do užitka v seksu (od tega pa ima zagotovo veliko koristi tudi nasprotni spol). Sočasno se je razvila tudi potreba, da osebe obeh spolov v medsebojnih odnosih izkazujejo sposobnosti in veščine, ki so jih znanstveniki poimenovali za seksualno inteligenco.
Kakšna je seksualno inteligentna oseba?
Seksualno inteligentna je oseba, ki premore veliko znanja o seksualnosti, ki je zmožna prepoznati svoje seksualne želje in potrebe ter jih tudi svobodno izražati. S partnerjem se tudi zunaj postelje subtilno sporazumeva o seksu, vse to pa zna uporabljati v praksi. Izgovori, češ “da se o tistem ne filozofira”, pripadajo preteklosti.
Da takoj razjasnimo: seksualna inteligenca se ne meri na osnovi trdote moškega spolnega uda, števila orgazmov ali pogostnosti spolnih odnosov.
Ker gre za sposobnosti in veščine, seksualno inteligenco – podobno kot IQ in EQ – merijo s psihološkimi testi in vprašalniki. Testiranje je podobno merjenju racionalne inteligence: oseba se na področju seksualne inteligence lahko izkaže za “povprečno”, “nadpovprečno” ali “zaostalo”.
Nekatere raziskave so pokazale, da seksualno inteligentne osebe v primerjavi s seksualno zaostalimi bolj uživajo v seksu in redkeje doživljajo motnje, kot sta erektilna disfunkcija in anorgazmija (odsotnost orgazma).