APGAR ocena se je prvotno imenovala po ustvarjalki Viriginiji Apgar. Kasneje, ko se je test razvil v standard, pa so priimku priredili kratico APGAR:
A = Appearance (Color) ali videz (barva)
P = Pulse ali srčni utrip
G = Grimace ali grimasa (odziv na stimulacijo)
A = Activity ali aktivnost (mišični tonus)
R = Respiration ali dihanje
APGAR test, se za hitro oceno zdravja dojenčka minuto in pet minut po rojstvu, uporablja po vsem svetu. APGAR minuto po rojstvu oceni, stanje dojenčka takoj po porodu, APGAR pet minut po rojstvu oceni adaptacijo dojenčka na zunanje okolje.
Pri obeh (minutnemu in pet minutnemu testu) se oceni pet vitalnih področji novorojenčka. Vsako od petih kategorij se oceni z ocenami 0, 1 in 2, torej je skupna najboljša ocena po Apgarju 10:
Srčni utrip:
Dihanje:
Mišični tonus:
Odziv na stimulacijo ali refleksna vzpodbuda:
Barva kože:
Za normalno zdravstveno stanje vašega dojenčka štejemo rezultat od 7 – 10 točk. Večina dojenčkov eno točko izgubi zaradi modrih okončin, zato je ocena 10 zelo redka. Vsak rezultat nižji od sedem točk pomeni, da otrok za privajanje na zunanje življenje potrebuje dodatno zdravniško pomoč. Pomoč zdravniškega osebja se nanaša na prisotno anomalijo. Učinkovitost posredovanje lahko preverimo s ponovnim APGAR testom, deset minut kasneje.
Slab APGAR test ne vpliva na razvoj in splošno zdravje vašega otroka. Nekatere raziskave so nizek rezultat po petminutnem APGAR-ju povezovale z blagim povečanim tveganjem razvoja cerebralne paralize. Prav tako APGAR ocena ni test, ki bi napovedoval kasnejši razvoj možganov.