Poskus vaginalnega poroda pri nosečnici, ki je pred tem rodila s carskim rezom, se priporoča nosečnicam z znanim prečnim rezom v istmičnem delu maternice, pri katerih ni novih indikacij za carski rez ter ne obstajajo kontraindikacije za poskus vaginalnega poroda. Izvajanje le-tega je priporočeno le v ustanovah, ki lahko zagotovijo pravočasni carski rez ali laparatomijo v primeru zapletov med porodom ali po porodu.
Med porodom je potrebno skrbno nadziranje porodnice, spremljanje napredovanja poroda in neprekinjeno spremljanje plodovih srčnih utripov. Uspešnost VBAC-a je 50-58 %, odvisna je od številnih dejavnikov. Uspešnost le-tega je pri prezgodnjem porodu enaka in narašča s številom vaginalnih porodov po carskem rezu.
Kaj so prednosti vaginalnega poroda po carskem rezu?
- Ženskam, ki imajo željo po veliki družini, omogoča več porodov, saj je maksimalno priporočeno število s carskim rezom omejeno na tri.
- Hospitalizacija in okrevanje po vaginalnem porodu je krajše ter manj boleče kot po samem carskem rezu.
- Doma je lažje je skrbeti za starejše sorojence ter novorojenčka brez nelagodja, ki se pojavlja pri rani carskega reza.
- Pri vaginalnem porodu je manjša maternalna umrljivost. Ne glede na vzrok carskega reza, operacija sama zviša tveganje za maternalno umrljivost kar za 4,9 krat.
- Pojav manjšega tveganje za odstranitev maternice. Po podatkih v zadnjih desetih letih je bilo to tveganje po vaginalnem porodu 0 %, v primeru urgentnega in načrtovanega carskega reza ter po neuspešnem vaginalnem porodu pa 0,2 %.
- Pri vaginalnem porodu je tveganje za okužbo rane manjše (vaginalni porod-0,1%, carski rez-0,6 %).
- Manjše tveganje za poškodbo trebušnih organov, medtem ko lahko med carskim rezom pride do poškodb sečnega mehurja (0,09 %), sečevoda in črevesja.
- Manjša pojavnost tveganja za trombozo in embolijo.
- Dojemanje poroda in večji občutek nadzora je med vaginalnim porodom boljši. Otročnice lažje in hitreje navežejo stik z otrokom. Taki občutki so v primeru carskega reza slabši.
- Med vaginalnim porodom ni tveganja za ureznino otroka, med carskim rezom obstaja verjetnost manjše ureznine otroka (0.1 %). Poškodbe so navadno manjše in zahtevajo minimalno oskrbo.
- Pri poskusu vaginalnega poroda se pojavi manjše tveganje za dihalne zaplete pri novorojenčku kot v primeru načrtovanega carskega reza.
- Po vaginalnem porodu se pojavlja manj težav z dojenjem. 5,1 % otročnic po carskem rezu ne doji, 21,1% delno doji. Po vaginalnem porodu ne doji 2,8 % in delno doji 11,7% otročnic.
- Pri nosečnici s predležečo posteljico obstaja večje tveganje za krvavitev v nosečnosti in ob porodu ter potrebo po transfuziji ali celo odstranitvi maternice.
Nežka Kocjančič