Obiski pri zdravniku so sestavni del rasti in razvoja otrok, med njimi pa so še posebej pomembni ORL pregledi. ORL (otorinolaringološki) pregledi so ključni za zgodnje odkrivanje in zdravljenje številnih zdravstvenih težav, ki lahko vplivajo na otrokovo zdravje in razvoj. Starši pogosto ne vedo, kaj lahko pričakujejo med takim pregledom ali kdaj je najbolj primeren čas za obisk specialista.
Težava nastane, ker se večina otrok pregleda pri zdravniku (specialistu) boji, kar izvira bodisi iz pomanjkanja izkušenj, bodisi zaradi morebitnih slabih spominih na dotedanje obiske ambulante.
Orl pregled zato zna biti tako za starše, kot za otroka precej stresen, nemalo specialistov pa iz tega razloga pozornost posveča izključno odraslim pacientom. A ne tudi medicinski center za bolezni ušes, nosu in grla ORL Medicina, kjer je pediatrični orl pregled ena ključnih vej obravnave ušesnih, nosnih, žrelnih, grlnih ter drugih otorinolaringoloških struktur.
Med najpogostejša stanja, ki otroke pripeljejo v otorinolaringološko ambulanto na otroški orl pregled, sodijo vnetja ušes, zamašen nos in oteženo dihanje.
Prav vsako od njih zahteva temeljito obravnavo in ustrezno zdravljenje. Vnetje ušes je najpogosteje posledica okužbe zgornjega dela dihalnih poti, saj lahko ob prehladu ali gripi pride do posledičnega vnetja srednjega ušesa zaradi zamašene Eustahijeve troblje, pogosto zaradi samega položaja troblje in nemalokrat tudi zaradi povečane žrelnice.
Da bi se izboljšalo otrokovo zdravstveno stanje, je potrebno ugotoviti vzrok težavam, zato je potrebna natančna anamneza in orl pregled. V sodobnem medicinskem centru ORL medicina vsakodnevno obravnavajo tudi otroke. Na osnovi dolgoletnih izkušenj zdravniki in osebje svetujejo, da se otoka za pregled vnaprej pripravi.
Če je otrok dovolj star, mu je vsekakor najbolje razložiti, da ga čaka pregled, ki običajno ni boleč, tudi ne traja dolgo časa, zahteva pa otrokovo sodelovanje in pozornost. Pomembno je, da so informirani in sproščeni tudi starši. V kolikor imajo kakršno koli vprašanje v zvezi s pregledom, lahko tudi pokličejo v medicinski center ORL medicina za dodatne informacije.
V času poteka orl pregleda je izjemno pomembno, da je otrok sproščen in da do zdravnika specialista otorinolaringologije, ki njemu ter staršem pred vsakim nadaljnjim korakom natančno pojasni svoje početje, čuti zaupanje. Iskren pogovor je namreč za diagnosticiranje in premagovanje težav z denimo sluhom, pa tudi drugimi zdravstvenimi stanji s področja otorinolaringologije, ključen.
Sam orl pregled v ambulantnem centru ORL medicina sicer poteka v petih korakih.
Ker je marsikatero otorinolaringološko tkivo (posebej) v zgodnji otroški dobi šele v procesu razvijanja, torej prilagajanja na svojo primarno funkcijo, so otroci precej dovzetni za okužbe, vnetja in druga zdravstvena stanja, ki zahtevajo orl pregled.
Toliko bolj to velja za vnetje mandljev, zamašen nos in povečano žrelnico, brez katerih tako rekoč ne mine niti eno otroštvo, zato je smiselno, da so starši pozorni na simptome, po katerih je te možno prepoznati, hkrati pa osredotočeni na preventivno ravnanje, s pomočjo katerega je pojav bolezni in poškodb možno preprečiti.
Mandlji se pri otrocih precej hitreje vnamejo kakor pri odraslih, saj njihove higienske navade še niso povsem izoblikovane, zaradi česar so neprestano izpostavljeni povečanemu številu mikroorganizmov, ki povzročajo okužbo. Poleg tega je njihovo grlo manjše, mandlji pa veliki, kar že samo po sebi lahko vodi k oteženemu dihanju ali spalni apneji.
Simptomi in znaki: Da je potreben orl pregled zaradi vnetja mandljev kažejo simptomi kot so težko in boleče požiranje, občutljive vratne žleze (bezgavke), vročina, slab zadah, lahko glavobol, bolečine v vratu, tudi boleč trebuh ali prebavne motnje. Znaki gnojne angine so pordelo žrelo in mandlji, običajno prisotnost belih ali rumenih oblog na mandljih.
Priporočeno preventivno ravnanje: Vnetju mandljev se je možno izogniti z ustrezno higieno, ki vključuje pravilno ter pogosto umivanje rok (predvsem po uporabi stranišča, pred in po jedi), in izogibanju delitve pribora, steklenic ter kozarcev, pomembna je tudi zobna higiena in dovolj pogosto pitje tekočin, vode ali zeliščnih čajev ter spiranje ust s slano vodo.
Odstranitev mandljev: Za odstranitev mandljev se na orl pregledu odloči specialist otorinolaringologije, a le v kolikor otrok za angino zboleva vsaj dve leti zapored in je pogostost angin pet ali večkrat letno ter v primeru, da gre zaradi velikosti tonzil za težave pri požiranju ali za obstrukcijo dihalnih poti, oziroma motenj dihanja v spanju. Izredno redko je pri otrocih vzrok za odstranitev tonzil spremenjen ali enostransko povečan mandelj.
Napredovanje prehladnega obolenja ali gripe tekoč izcedek preobrazi v gosto sluz, ki otroku otežuje dihanje skozi nos, čeprav do tega lahko privede tudi anatomija nosnih struktur. Glede na to, da je Evstahijeva troblja otrok, s katero sta nos in žrelo povezana s srednjim ušesom, nekoliko bolj vodoravno položena kakor pri odraslih,pogosteje pride ob zamašitvi nosu še do sekundarnega vnetja srednjega ušesa.
Simptomi in znaki: Da je potreben orl pregled zaradi zamašenega nosu kažejo simptomi kot so težave z dihanjem skozi nos predvsem ponoči, pojavi se lahko dolgotrajen izcedek iz nosu, lahko smrčanje ali še dodatno vnetje srednjega ušesa.
Priporočeno preventivno ravnanje: Zamašenemu nosu in orl pregledu se je možno izogniti s pitjem zadostne količine tekočine, z rednim vlaženjem in čiščenjem nosu ter z vlaženjem in prezračevanjem prostora, pomaga tudi nekoliko dvignjen vzglavnik, ki omogoči nemoteno odtekanje sluzi po žrelu navzdol. V času spopadanja z zamašenim nosom se je priporočljivo izogibati uživanju mlečnih izdelkov in beli moki, ker le ti sluz gostijo.
Žrelnica, ki je del imunskega sistema, je pri otrocih v prisotna, izginjati pa prične po šestem letu starosti (in običajno do najstništva izgine) Žrelnica je pri otroku lahko povečana – najpogosteje so vzrok za to okužba dihal, alergijska reakcija ali genetska predispozicija –, kadar je zelo velika ali sega v stran lahko otežkoča ali zaradi bližine Evstahijeve troblje prehod skozi to povsem onemogoči.
Simptomi: Da je potreben orl pregled zaradi povečane žrelnice kažejo znaki, kot so dihanje skozi usta namesto skozi nos, ki je zamašen, iz njega pa lahko prihaja tudi izcedek. Pri otrocih so pogosto pridružene težave, kot so suha usta, slab zadah, težave pri požiranju, razpokane ustnice, glasno dihanje, spalne apneje, smrčanje in vnetja grla ali ušes ter celo nepravilna rasti zgornjih zob.
Priporočeno preventivno ravnanje: Orl pregledu se je v nekaterih primerih možno izogniti z rednim vlaženjem prostora, uporabo pršil za nos na osnovi morske vode, dvigom vzglavja in identifikacijo ter kasnejšemu izogibanju alergenom.
Zdravljenje: Povečana žrelnica zahteva orl pregled in opazovanje stanja, po potrebi zdravila, občasno pa celo kirurško odstranitev tkiva.
Vsakršen sum na poškodbo ali bolezen ušesnih, nosnih žrelnih ali grlnih tkiv otroka zahteva orl pregled, ki ga v centru ORL medicina izvajajo izkušeni specialisti, dodatno usposobljeni prav za obravnavo otrok.