Diagnozo izostanka ovulacije najlažje določimo z merjenjem bazalne temperature, čeprav ta metoda ni najbolj natančna. Največja pomanjkljivost omenjene metode pri načrtovanju nosečnosti je, da je skoraj nemogoče spoznati znamenja ovulacije: z višjo bazalno temperaturo, ki spremlja ovulacijo, je nemogoče izvedeti ali se je ovulacija odigrala ali ne. Nekoliko boljše rezultate dobimo z določanjem vsebnosti LH v urinu: dvig vsebnosti LH okoli 36 ur pred ovulacijo, se pri testu s pomočjo Ovu-Gnost trakcev, prikaže s parom črt na testnem traku, podobno kot klasični nosečniški test. Ta metoda določi zelo natančen čas ovulacije.
Monitoring – ultrazvočno spremljanje rasti foliklov za določanje bazalnega hormonskega statusa predstavlja najpomembnejši postopek pri spremljanju dogajanj med ženskim ciklom. Spremljamo bazalno vsebnost (3-5 dan cikla) oz. spremljamo dinamično gibanje vsebnosti relevantnih hormonov.
Če govorimo o odsotnosti ovulacije in zdravljenju neplodnosti, ter odstranitvi primarnega vzroka anovulacije, pristopimo k stimulaciji in indukciji ovulacije po medikamentozni poti. V ta namen se predpiše Klomifen, Epimestrol ali gonadotropini: FSH, FSH+LH in hCG (sam, ali v kombinaciji z GnRH) v vseh možnih kombinacijah. V kolikor je zdravljenje anovulacije samostojno neodvisno od zdravljenja neplodnosti, zdravimo osnovne motnje in hormonsko neravnovesje, ter nadaljujemo z medikamentozno terapijo (poleg zdravljenja osnovne motnje je najpogostejša je hormonska terapija v času 2. faze cikla), možno pa je tudi operativno zdravljenje (endometrioza).
V kolikor težava nastopi v nečem tako kompliciranem kot je proces ovulacije, vzroke iščemo v mehanizmih, ki regulirajo menstrualni cikel v možganih. Ker največje število anovulacij izhaja iz hipotalamusa, holistična medicina vidi težavo v neuravnoteženi izmenjavi energije pri usklajevanju vsebnosti nevropeptidov v možganih (hipotalamusu), pod vplivom stresa. Stres privede do motenj menstrualnega cikla, izostanka ovulacije, ali izgube menstruacije, ki jo povzročajo negativna čustva zaradi občutka podrejenosti ali inferiorne vloge ženske. Ponovno vzpostavitev ciklične funkcije jajčnikov zahteva analizo negativnih sporočil, kot tudi ponovno vzpostavitev cikličnega pregleda in pretoka čustev. Sem vsekakor prištevamo tudi psihoterapijo, ki sicer štrli iz alternativnih obor, vendar se v mnogočem dotika s holističnim pristopom.
Literatura:
1.Graf M, Distler W. Pathogenese der gestörten Ovarialfunktion. Gynäkoloe
2. Ricih-Edwards JW, Spiegelman D et al. Physical Activity, Body Mass Index and Ovulatory Disorder Infertility. Epidemiol
3. Schleußner E, Distler W. Die Therapie der Anovulation mit Antioestrogenen, Prolaktininhibitoren, Kortikosteroiden und Schilddrüsenhormonen. Gyn¨kologe