Monday, November 25, 2024

Hidroterapija v nosečnosti ni nova pogruntavščina, prednosti sproščanja v mrzli in topli vodi je že v 4. stoletju pred našim štejem opisal grški zdravnik Hipokrat. Manj priljubljena je postala šele v 18. stoletju, v 19. stoletju pa je njene zdravilne učinke ponovno omenil in promoviral bavarski menih Sebastian Kneipp.



Dvome razblinimo že na začetku. Hidroterapija ni klasična rekreativna metoda in je podobno kot masaža, bolj namenjena sprostitvi, lajšanju bolečin in izboljšanju razpoloženja. Najpogosteje se izvaja v plavalnih bazenih, ki s svojo velikostjo omogočajo prosto gibanje, zaradi globine vode pa ponujajo več plovnosti, ki razbremeni pritisk na sklepe. Hidroterapija se lahko izvaja tudi v jazzuzijih, vendar se nosečnice pred vstopom v vodo pozanimajte o njeni temperaturi. Temperatura višja od 37°C lahko povzroči hipertermijo ploda in se je v nosečnosti na veliko izogibajte. Higiena v sodobnih wellnes centrih že dolgo ni več sporna, kljub vsemu pa se preveliki gneči v nosečnosti raje izognite. S ponudbo centrov si organizirajte primeren termin.

Hidroterapijo pa lahko izvajate tudi v domači kadi. Toplo, ne vročo, vodo natočite do višine ramen (seveda v ležečem položaju), mirno vzdušje ob svečkah in vonju eteričnih olj, pa vas bo dodobra sprostilo.

Uživajte v nosečnosti!


Preberite še:
Kolesarjenje v nosečnosti
Savna v nosečnosti
Joga v nosečnosti
Seks v nosečnosti

Naslednji prispevek

Prezgodnji porod in duševno zdravje

13 junija, 2012 0