Zakaj se pojavi prhljaj?
Hormonsko neravnovesje, povečan volumen krvi in ostale spremembe, ki so v nosečnosti nekaj samoumevnega, še dodatno vplivajo na odmiranje in luščenje kože v lasišču. Prhljaj nastane kot posledica vnetja kožnega epitelija, povzroča srbenje in luščenje odmrle kože. Rezultat je viden na ramenih vaših oblači. Vnetje kože se lahko z določenimi preparati, ki naj bi preprečevali prhljaj, še poslabša.
Naravno preprečevanje nastajanja prhljaja
Srbeče lasišče je lahko zelo neprijetno vendar obstaja kar nekaj naravnih načinov, kako se neprijetnega prhljaja rešiti:
-
Izogibajte se uživanju sladkarij in trans-maščobnih kislin. Kot velja za jedilnik v nosečnosti ostanite zvesti vitaminsko in mineralno bogatim živilom.
-
V prehrano vključite živila bogata z biotinom (B-kompleksnim vodotopnim vitaminom), ki deluje na presnovo ogljikovih hidratov in maščob. Biotonsko bogata živila so jajčni rumenjak, cvetača, gobe in banane. Vitamin B1 in B2, omega-6 maščobne kisline in cink učinkovito preprečujejo nastanke prhljaja, zato poskrbite za njihov zadovoljiv vnos
-
V šampon nakapljajte nekaj kapljic olja iz pečk grenivke ali olja čajevca (posvetujte se z vašim zdravnikom).
-
Šampon, ki vsebuje selen je učinkovit antimikotik, ter poskrbi da je vaše lasišče ustrezno hidratizirano.
-
Babice so vam zagotovo zaupale zgodbe o zdravilnih učinkih domačega jabolčnega kisa. Lasišče prepojite s kisom, počakajte eno uro, nato si umijte glavo.
-
Pomaga tudi laneno olje, ki si ga na lasišče nanesete pred spanjem. Zjutraj si enostavno umijete glavo.
-
Podobno kot laneno lahko uporabite tudi olivno olje.
-
Masaža lasišča z Aloe Vero z odličnimi rezultati postreže že v nekaj dneh.
To je le nekaj preprostih nasvetov, kako se lahko zoperstavite neprijetnemu pojavu prhljaja v nosečnosti. Seveda pa se omenjeni nasveti ne navezujejo samo na nosečnost, ampak jih lahko uporabite tudi v povsem vsakdanjem življenju.