Povezane so z visokim libidom: ljudje, ki več fantazirajo, imajo navadno tudi večjo željo po seksu in v postelji dosegajo večje zadovoljstvo. Poleg tega fantaziranje med spolnim odnosom poveča možnost doseganja orgazma – nekateri ljudje lahko orgazem dosežejo sploh in izključno samo s fantaziranjem. No, to zadnje je sicer zaskrbljujoče … sploh če pomislimo, da je lahko med njimi, hipotetično (!), tudi naš partner. Se mu za vekami vedno, kadar je na nas, pod nami, za nami in v nas, dogajajo vroče zgodbice, v katerih ne igramo glavne vloge? Preden se začnemo razburjati, se spomnimo na znani pregovor … kako že gre … naj prvi vrže kamen tisti, ki je brez greha …
Spolnost je razsežnost življenja, ki jo bogatijo različne fantazije. Strokovno povedano so spolne fantazije mentalne podobe oseb, objektov poželenja ali situacij, ki obsegajo spolno prvino. To so nekakšni umski scenariji, ki navadno obsegajo osebo, ki ni naš partner, in spolne dejavnosti, ki pogosto – vendar ne praviloma − veljajo za neprimerne ali nesprejemljive oziroma jih v resničnem življenju najbrž ne bi upali ali želeli udejanjiti (seks z moževim prijateljem, s sodelavcem, z več moškimi hkrati itn.).
Spolne fantazije so eden od redkih načinov izživljanja »nesprejemljivih« želja in radovednosti. To so imaginarne predstave in ugibanja o tem, kakšen bi bil videti seks po naši meri – po meri, ki nas v spolnem smislu vznemirja in zadovoljuje. Spodbudijo jih zunanji dražljaji, kot so privlačen tujec, erotična fotografija, film, zgodba …
Spolne fantazije lahko dopolnjujejo spolno stvarnost ali pa služijo kot njen slab nadomestek. So sestavni del človeške narave in vsak trud, da bi se jim uprli, je zaman. Četudi v budnem stanju skušamo domišljijske predstave potlačiti daleč v podzavest, se nam kot bumerang vrnejo v spanju: v sladkih sanjah, iz katerih se prebudimo prijetno žgečkljivi, znojni, vlažni. Sanje veliko povedo o tem, kaj si želimo – toda o tem kdaj drugič.
Spolne fantazije lahko izražajo nekatere vidike naše podzavesti. Fantazije o podrejanju ali pasivnosti utegnejo biti povezane z željo, da bi izkusili visoko spolno vzburjenje brez osebne odgovornosti. Hkrati se v spolnih fantazijah odraža cela paleta osebnih okusov in preferenc. Mnogi ljudje imajo slabo vest zaradi vsebin, ki jih izživljajo skozi spolne fantazije, ker menijo (ali so kje prebrali), da so družbeno nesprejemljive.
Vendar moramo razumeti, da to ne drži. Fantazije so zgolj »orodje«, ob pomoči katerega lahko sprostimo želje, ki jih v resničnem življenju ne bi nikoli: seks na javnem mestu, seks s »prepovedano« osebo in skupinski seks so le nekatere od najpogostejših, ki jih večina med vami verjetno ne bo nikoli uresničila – vzburijo pa nas prav zato, ker so nestvarne in hkrati – za nas – prepovedane. Tudi to, da fantaziramo o določeni spolni dejavnosti, še ne pomeni, da si jo dejansko želimo uresničiti in da bi v njej tudi v resnici uživali. Povedano drugače: fantaziranje ne odraža (vedno) nezavedne želje po uresničitvi. (nekatere ženske denimo fantazirajo o posilstvu, kar seveda ne pomeni, da si tudi v resnici želijo biti posiljene – ampak zgolj to, da si želijo izkusiti seks z moškim, ki bi se mu zdele neustavljive in bi zaradi tega hlepel po njih).
Odveč so tudi skrbi, da fantaziranje o človeku, ki ni vaš partner, pomeni nekakšno izdajo, znak, da vas partner ne privlači več in da se je vaša ljubezen do njega ohladila. Najpogosteje ni tako. Če fantazirate o drugih ljudeh, ne imejte slabe vesti in si zapomnite: um raziskuje mesta, kamor telo ne namerava iti, in temu se tako ali tako ne morete upreti. Če je edino, česar se bojite, slaba vest, mirno fantazirajte naprej – in vedite, da še zdaleč niste edini.
Seks se navadno začne v možganih. Dejavna domišljija torej lahko pomeni, da ste pripravljeni na seks, še preden se kaj konkretnega – telesnega − tudi v resnici zgodi. Če je želja jasna, je vzburjenje hitrejše.
Fantaziranje lahko oživi dolgoletne in monotone partnerske zveze. Je priložnost, zlasti če nas je v postelji rado sram, da damo domišljiji prosto pot in igramo vloge, ki nam pomagajo k večjemu užitku. Fantaziranje uporabljajmo kot nekakšno vadišče, na katerem urimo svojo spolno samozavest, preden se lotimo pravih podvigov. Če ugotovite, da med spolnim odnosom vaše misli uhajajo k podobam ali mislim, ki vam ne pomagajo pri vzburjenju, vam bo fantaziranje pomagalo, da se boste osredotočili na spolni užitek. Fantaziranje je lahko uporabno tudi pri premagovanju spolnih težav in soočanju z neprijetnimi fazami intimnosti in seksa. Pozabite torej na zadržke.
Če fantaziranje za vas ni pogosta praksa ali če vas je sram sanjariti o »prepovedanem« in »nenavadnem«, stopite do bližnje videoteke ali trgovine z erotičnimi pripomočki, izposodite si erotično knjigo, s katerimi je preplavljen slovenski trg, oglejte si erotično umetnost ali pa se zatecite na internet, ki je na tem področju neomejen vir informacij (toda deskanje po spletu naj bo v mejah normale – o zasvojenosti z internetom smo pisali v prejšnji številki Vive!)
Spolne fantazije moških in žensk imajo nekaj skupnih točk, vendar med njimi obstajajo tudi razlike, predvsem ko gre za vsebino, stimulanse in pogostost spolnih fantazij (v povprečju moški pomislijo na seks vsakih sedem minut!). Te razlike so tudi posledica evolucije ter starih tabujev in omejitev, ki so nekoč vladali spolnemu izražanju.
Značilnost ženskih fantaziranj je, da so pogosteje kot moške uokvirjene v eksotična, romantična okolja, kot so denimo otoki, gozdovi, slapovi, mesečina … Pomemben vidik, ki ga ženske omenjajo v povezavi s fantaziranjem, je tudi osvobojenost od odgovornosti in »motenj« (otroci, telefon …). V nasprotju z moškimi ženske manj vzburja pornografija, bolj pa vizualne podobe, ki se jim pletejo v mislih med fantaziranjem. Za ženske ni nujno, da bi si to, o čemer fantazirajo, želele tudi v resnici, medtem ko si moški večinoma želijo, da bi svoje fantazije izživeli tudi v »resničnem« svetu. V nasprotju z moškimi so ženske v domišljiji raje pasivne prejemnice, fantazije moških pa so bolj usmerjene v izvajanje spolne dejavnosti na objektu domišljije. Ženske pogosteje fantazirajo o podrejeni vlogi, celo o »posilstvu«. To pa ni pravo posilstvo, ampak gre za neustavljivo žensko spolno privlačnost, ki, kot smo že zapisali, povzroči, da si jo objekt njene domišljije vzame malce bolj na silo, nebrzdano.
Ženske fantazije so bolj čustvene, intimne narave in pogosto odražajo željo ženske po predanem partnerju in romantičnem vzdušju. Povedano drugače, medtem ko moški sanjarijo o več spolnih partnericah hkrati (seksu v troje in “haremu”), ženske pogosteje sanjarijo o dotikih, občutkih in partnerjevih odzivih, a tudi o lastnih telesnih in čustvenih odzivih. Pogosteje kot moški sanjarijo o svojem dejanskem partnerju ali moškem, s katerim so nekoč že imele razmerje. V nasprotju z ženskami se moški osredotočajo na dejavnosti in telesne organe. Ženske fantazije so sicer tudi žive, vendar ne tako natančne pri »ogledovanju« telesnih podrobnosti domišljijskega ljubimca. Ženske fantazije so torej manj eksplicitne in pogosteje obsegajo opis njih samih, kot se vidijo v domišljiji (»V tem črnem perilu sem tako seksi, da kar ne more umakniti oči z mene.«) Spolne fantazije jim vzbudijo občutke sreče in svobode.
Naštejmo nekaj najpogostejših – oziroma najbolj priljubljenih:
Našteli smo le nekatere najpogostejše fantazije, seveda pa je njihovo število tako rekoč neomejeno. Pomembno je predvsem to, da se o njih pogovarjate s partnerjem. Mnogi namreč pogrešajo informacije o tem, kaj vznemirja njihovega partnerja/partnerko. Spodbujajte ga, naj deli svojo domišljijo z vami, in ga nato presenetite tako, da v njej tudi dejavno sodelujete. Pogovor o spolnih fantazijah bo obogatil vaše spolno življenje, nekatere pa bosta morda celo uresničila – zlasti če vznemirjajo oba.
Zavedajte se, da to, kar naredi ali zruši spolno trdno zvezo (ki je pomemben sestavni del celotne partnerske zveze!), ni količina ali kakovost seksa, ampak predvsem stopnja ujemanja spolnih potreb, fantazij in prioritet partnerjev. Takšno ujemanje pa je lahko le posledica pogostega in dobrega sporazumevanja. Nihče samodejno ne ve, kaj zadovolji drugega, in zgolj ljubezen ne naredi človeka zmožnega prebiranja misli. Ljubezen pomeni, da si dva dovolj zaupata, da se lahko o vsem pogovarjata odkrito. Tudi o seksu in z njim povezanim sanjarjenjem. Fantazirajte torej in svoje fantazije radodarno delite s partnerjem. Obrestovalo se vam bo.
Najpogostejše ženske fantazije:
Mnoge ženske gredo skozi partnersko zvezo brez enega samega orgazma in popolnega spolnega zadovoljstva – ter nazadnje končajo kot tečnobe s pogostimi glavoboli in depresijami. To je preprosta posledica dejstva, da svoje spolne energije ne izživijo tako, kot bi jo morale. Zato ženske, ki fantazirajo, ne ravnajo narobe, nasprotno: »začimba« z imenom fantazija, enako kot pri moških, samo pripomore k vzburjenju in doda tisti kanček, ki žensko pripelje do vrhunca.
Povezane so z visokim libidom: ljudje, ki več fantazirajo, imajo navadno tudi večjo željo po seksu in v postelji dosegajo večje zadovoljstvo. Poleg tega fantaziranje med spolnim odnosom poveča možnost doseganja orgazma – nekateri ljudje lahko orgazem dosežejo sploh in izključno samo s fantaziranjem. No, to zadnje je sicer zaskrbljujoče … sploh če pomislimo, da je lahko med njimi, hipotetično (!), tudi naš partner. Se mu za vekami vedno, kadar je na nas, pod nami, za nami in v nas, dogajajo vroče zgodbice, v katerih ne igramo glavne vloge? Preden se začnemo razburjati, se spomnimo na znani pregovor … kako že gre … naj prvi vrže kamen tisti, ki je brez greha …
Vir:Viva