Nezaželene reakcije na hrano lahko razdelimo v dve osnovni skupini: toksične in netoksične. Toksične reakcije se pojavijo kot posledica uživanje hrane, ki je okužena z bakterijami ali toksini. Netoksične reakcije pa se pojavijo pri preobčutljivih ljudeh, ki pa jih spet delimo v dve skupini: alergijske in nealergijske.
Čeprav smo lahko alergični na vso hrano, pa je 90% otrok alergični ravno na:
Simptomi alergijskih reakcij na hrano so srbeča in razdražena koža, otekle ustnice, jezik in grlo. Lahko se pojavijo krči, slabost, bruhanje in driska. Simptomi običajno izginejo v nekaj minutah. Pri določenem, res da zelo nizkem odstotku (1-2%) ljudi, lahko pride do anafilaktičnega šoka.
Se pojavi pri skoraj 50% ljudi, ki trpijo za sezonskimi alergijami. Če ste npr. alergični na cvetni prah, se lahko alergija pojavi tudi med uživanjem kivija, korenja, krompirja in zelja.
Najpogosteje se pojavijo v prvih letih življenja. V razvitih državah se beleži številka 8 – 28%, alergije na hrano pri odraslih pa so redkejše – 1,4 do 1,8%.
Najpomembnejša terapija je izločevalna dieta
Pacientom, ki so alergični na določeno vrsto hrane, se priporoča izločevalna dieta, t.i. izločanje alergenih živil iz jedilnika. Bolnike, ki jih je prizadela sistemska alergijska reakcija (anafilaktični šok) je potrebno poučiti o nuji stroge izločevalne diete.
Če so simptomi alergije tako močni, da vam onemogočajo vsakodnevno normalno življenje, se pogovorite z zdravnikom in opravite alergološko testiranje. Rezultati testiranja bodo pripomogli k bolj ciljnemu zdravljenju, vi pa boste lažje prilagajali vaš vsakdanjik in način življenja.