Raziskave so pokazale, da se virusno in bakterijsko izzvana konjuktivitisa pojavljata približno v enakem razmerju. Virusne infekcije očesne veznice se pogosteje pojavijo poleti, bakterijske pozimi in spomladi.
Konjuktivitis ali vnetje očesne veznice je pogosta očesna bolezen, ki glede na težo niha od blagega do močnega vnetja, ki lahko povzroči poškodbe ali odmiranje tkiva.
Vrste konjuktivitisa:
Virusne infekcije očesne veznice povzročajo virusi. Simptomi konjuktivitisa se kažejo s tekočim očesnim izcedkom, infekcija pa je pogosto povezana s simptomi prehlada. Veke zatečejo, pojavi se občutljivost na svetlobo. Ta vrsta ne zahteva antibiotičnega zdravljenja, ampak spontano izgine v nekaj dneh. Virusne infekcije so zelo nalezljive, zato je potrebno biti obziren do drugih ljudi.
Simptomi bakterijskega konjuktivitisa vključujejo očesno bolečino, oteklost, rdečico in rumeno-zelen očesni izcedek. Zdravi se z antibiotičnimi kapljicami in mazili.
Gonokokni konjuktivitis je akutni konjuktivitis, ki najpogosteje prizadene oba očesa. Povzročitelj bolezni je bakterija gonokok. Novorojenčki se med porodom okužijo v porodnem kanalu okužene mame. Bolezenski znaki se lahko zakomplicirajo in povzročijo poškodbe globljih očesnih struktur. Zdravi se s previdnim izpiranjem očesa z mlačno fiziološko raztopino.
Čeprav je konjuktivitis zelo težko preprečiti, obstajajo mere, ki zmanjšajo verjetnost obolenja ali širjenja bolezni:
Bodite previdni saj se konjuktivitis zelo lahko širi.