Cepiva, ki se lahko prejmejo v nosečnosti (izogibati se jim je potrebno v prvem tromesečju ko poteka organogeneza ploda):
· Steklina
· Gripa
Cepiva, ki se v nosečnosti ne smejo aplicirati:
· Norice
· Rumena mrzlica (v kolikor potujete na prizadeta območja)
Cepiva katerih podatki o varnosti med nosečnostjo niso na voljo:
· Tifus
· Japonski encefalitis (izogibajte se potovanjem na območja visokega tveganja)
Strokovnjaki Centra za nadzor in preventivo bolezni (CDC – Centers for Disease Control and Prevention) pravijo, da je cepljenje v nosečnosti predvsem teoretično in v praksi izjemno redko dejanje. Dokazov, da bi cepiva z neaktivnimi virusi, bakterijami in toksoidi povečali tveganje v nosečnosti ni. Teoretično tveganje za zdravje in razvoj ploda predstavljajo t.i. aktivna oz. živa cepiva.
Pozitivni učinki cepljenja v nosečnosti, v kolikor obstaja izpostavljenost ali visoka verjetnost okužbe, ponavadi odtehtajo morebitna tveganja. Na splošno velja, da so cepiva z živimi virusi v nosečnosti kontraindicirana, saj obstaja teoretično tveganje prenosa virusa cepiva na plod. V kolikor se je živo cepivo apliciralo nekaj dni pred spočetjem ali znotraj štirih tednov nosečnosti, torej v obdobju ko za nosečnost še ne veste, se je potrebno posvetovati o morebitnem negativnem vplivu na plod. Cepljenje ni nujno povod za prekinitev nosečnosti.
Splošno varna cepiva v nosečnosti:
· HPV
· Pnevmokoki
· Tetanus – davica – oslovski kašelj
· Vranični prisad
· Japonski encefalitis
· Steklina
· Tifus
Nevarna kontradiktorna cepiva v nosečnosti:
· Gripa (živo cepivo)
· Ošpice
· Mumps
· Rdečke
· Norice
· Herpes zoster