Različni terapije za nego las vključujejo:
· Barvanje – trajno, poltrajno ali začasno
· Trajna – ustvarjanje trajnih kodrov ali valov pri katerem se v prvem delu postopka uporabi raztopina za kodranje, v drugem delu raztopina za nevtraliziranje
· Beljenje – uporaba pripravkov, ki vsebujejo vodikov peroksid
· Relaksorji – vsebujejo natrijev, kalijev, litijev ali gvanidinijev hidroksid, ki se uporabljajo za trajno ravnanje las
Čeprav so raziskave v tej smeri zelo omejene kažejo, da kemikalije v trajnih in poltrajnih barvah niso tako zelo strupene in so varne za uporabo v nosečnosti. Poleg tega pa skozi kožo penetrira zelo malo barve, ki plod doseže zgolj v neznatnih količinah. Tako majhne količine kemikalij se ne štejejo kot plodu škodljive. Enako velja za dojenje.
V kolikor pa si mislite v nosečnosti lase prebarvati večkrat, pa pomislite na varnejšo alternativo. Npr. poudarek dajte na barvanje pramenov las, ob katerem barva redko preide na lasišče. Koža tako ne absorbira kemikalij, kemikalije posledično ne penetrirajo v krvni obtok. Drugo možnost predstavlja čista rastlinska barva, vključno s kano. Če vas opisano ni pomirilo, vam predlagamo pogovor s svojim zdravnikom. Nekateri zdravniki priporočajo, da z barvanjem počakate vsaj do drugega ali tretjega tromesečja nosečnosti, spet drugi, da počakate do konca nosečnosti.
Ukrepi pri kemični obdelavi las
· Počakajte vsaj do drugega tromesečja nosečnosti, ko se konča organogeneza ploda
· Terapija naj poteka v dobro prezračenem salonu
· Kemikalije na laseh ne pustite dlje od navedb v navodilih
· Po terapiji lasišče temeljito sperite s svežo vodo
· Če terapijo izvajate sami ne pozabite na uporabo zaščitnih rokavic
· Dosledno upoštevajte navodila
· Še pred samim postopkom naredite teste na morebitne alergijske reakcije
· Ne barvajte ali belite obrvi in trepalnic. Postopek povzroči otekanje ali poveča tveganje okužb v predelu oči
V nosečnosti pa morate pomisliti še na eno stvar in sicer spremembo teksture las. Nosečnost lahko povzroči drugačno odzivnost las na barvanje in beljenje. Če je temu tako, se je vendarle z lasmi bolje ukvarjati po porodu.
Tveganja povezana z nosečnostjo so pri frizerkah povezana s količino izpostavljenim kemikalijam, številom delovnih ur in delovnih pogojev. Ena izmed raziskav kaže na večje tveganje spontanega splava pri ženskah, ki strankam barvajo ali belijo lase več kot 40 ur na teden. Z ustreznimi delovnimi pogoji, uporabo zaščitnih rokavic, izogibanjem uživanju hrane in pijače na delovnem mestu in urejenim prezračevanjem se zmanjša neposredna izpostavljenost kemikalijam v sredstvih za nego las. Splošni tretmaji se v času nosečnosti štejejo za varne. Ne glede na vse, pa je najvarnejša možnost, da se stiku z omenjenimi kemikalijami vsaj v prvem tromesečju nosečnosti izognite.
Viri: