V zadnjih letih za rakom letno zboli nekaj več kot 12.000 Slovencev, okoli 6.500 moških in 6.000 žensk. Rak vsako leto pokoplje 5.700 prebivalcev, od tega 3.200 Slovencev in 2.500 Slovenk. Kljub statistično grozljivim podatkom, pa se odstotek preživelosti bolezni, tako pri moških kot ženskah, izboljšuje.
Zadnje raziskave so potrdile, da je 2/3 onkoloških obolenj naključnih, kljub temu pa lahko tveganje obolenj precej znižamo. Poleg starosti, so največji dejavniki tveganja onkoloških obolenj še kajenje, prekomerna telesna teža, pomanjkanje telesne aktivnosti in pretirano uživanje alkoholnih pijač.
Z upoštevanje smernic zdravega načina življenja lahko zmanjšamo tveganje razvoja številnih oblik in tipov rakavih obolenj. Tveganje znižamo s pomočjo:
Zgodbe o zdravih dietah, ki preprečujejo razvoj raka predstavljajo udarne članke številnih medijev. Številne raziskave o korelaciji prehrane in razvojem onkoloških obolenj samo še podžigajo domišljijo mnogih avtorjev. Raziskav in interpretacij na to temo je res zelo veliko. Človeško telo sestavljajo tkiva približno 200 različnih tipov celic, zanimivo pa je, da je zgolj polovica biokemičnih procesov v celicah univerzalnih, ostala polovica je individualna za vsako vrsto celic posebej. Tako raka ne moremo enostavno pripisati zgolj neuravnoteženi prehrani, različnih dejavnikov (okoljski, ekonomski, rasni, genetski, zdravstveni, dedni, infektivni…), ki dolgoročno vplivajo na razvoj malignih celic je enostavno preveč. Hrana je zgolj delček v mozaiku celotne slike.
Neuravnotežena prehrana, v kombinaciji s pomanjkanjem gibanja, pa seveda spada med ključne dejavnike tveganja razvoja kardiovaskularnih obolenj, razvoja diabetesa tip 2, visokega krvnega tlaka, višje vsebnosti t.i. slabega holesterola v krvi…, po drugi strani pa ne spada med najbolj ključne dejavnike tveganja razvoja raka.
Nobeno posamezno živilo ali prehransko dopolnilo ne more preprečiti razvoj raka. Splošno raziskave kažejo korelacijo med uživanjem določene skupine živil (ne posameznim živilom, vitaminom ali hranilom) in nižjim tveganjem razvoja rakavih obolenj.
Uravnotežena zdrava prehrana lahko zmanjša tveganje razvoja raka. Jedilnik uravnotežene diete mora vsebovati:
Uravnotežena dieta bo zagotovila potrebo po vseh hranilih, ki jih za nemoteno delovanje potrebuje tkivo vseh 200 tipov celic, ki sestavljajo človeški organizem.
Vlakna
Uživanje vlakninsko bogate prehrana zmanjša tveganje razvoja raka na črevesju. Vlakna, ki jih človeško telo ne more presnoviti, poskrbijo za zdravo prebavo in preprečujejo zaprtje.
Z vlakni bogata živila so: polnozrnata žita, kosmiči in riž. Odličen vir vlaken so še stročnice, sadje in zelenjava.
Rdeče in predelano meso
Meso je odličen vir beljakovin, vitaminov in mineralov, kot sta železo in cink, vendar so raziskave pokazale, da je pogosto uživanje rdečega in predelanega mesa povezano z višjim tveganjem razvoja raka na debelem črevesu.
V skupino rdečega mesa spada tako govedina, svinjina, kot jagnjetina. Predelano meso vključuje slanino, klobase, salame, šunko… Varno uživanje rdečega mesa se ustavi pri številki nekje do največ 100g zaužitega mesa na dan.
Beta karoten
Beta karoten pogosto najdemo kot sestavino v številnih prehranskih dopolnilih. Ta antioksidant, ki se v telesu pretvori v vitamin A, pa je pri kadilcih povezan z višjim tveganjem razvoja pljučnega raka. Podobno velja za azbestu izpostavljene posameznike. Prav tako je pretirano uživanje beta karotenskih prehranskih dopolnil povezano z višjim tveganjem razvoja raka pri ostali populaciji.
S prekomerno telesno težo se spogleduje več kot 60% Slovenk in Slovencev. Debelost pa je pomemben dejavnik razvoja nekaterih onkoloških obolenj:
Vzdrževanje zdrave telesne teže zmanjša tveganje razvoja malignih celic.
Prekomerno uživanje alkoholnih pijač je povezano z višjim tveganjem razvoja nekaterih oblih raka, vključno z:
Pogosto sodeluje še pri razvoju drugih malignih obolenj, kot sta npr. kolorektalni rak pri ženskah in rak na jetrih.
Ženske ne bi smele popiti več kot dve do tri enote alkohola na dan, moški ne več kot tri do štiri enote na dan.
Enota: 0,5 litra piva, 2 dl vina, 0,5 dl žganja
Skoraj 90% vseh pljučnih rakov je povezano s kajenjem, poleg tega je kajenje odgovorno za četrtino vseh z njim povezanih smrti. Opustitev kajenja močno zmanjša tveganje za razvoj raka. Prej kot prenehate, večji je vpliv. Posamezniki, ki so s kajenjem prenehali pri tridesetem letu, živijo enako dolgo kot nekadilci, v kolikor kajenje opustite pri petdesetih letih, še vedno lahko popravite vsaj polovico s kajenjem povzročene škode.
Skrb o pravilnem sončenju in zaščiti pred nevarnimi sončnimi žarki je pomembna preventivna metoda preprečevanja kožnega raka. Smernice:
Opazujte stara kožna znamenja in skrbno spremljajte pojav novih (z leti se število ‘lepotnih’ znamenj na koži povečuje). Ob pojavi nenormalnega znamenja se odpravite po zdravniško pomoč. Zdravljenje zgodnjih predrakavih kožnih sprememb je veliko bolj enostavno in uspešno.
Telo za proizvodnjo vitamina D potrebuje sončne žarke. Vitamin D je pomemben dejavnik za zdravje kosti. Že samo deset do petnajstminutna izpostavljenost sončnim žarkom bo zagotovila vse organske potrebe po vitaminu D. Preberite si več o vitaminu D.
Pomembno je, da dobro poznate svoje telo, ter takoj prepoznate morebitne spremembe, kot so bulice ali nepojasnjene krvavitve. Zgodnje odkrivanje sprememb in pravočasno zdravljenje močno povečata uspešnost zdravljenja in možnost preživetja raka.