Paracetamol izdelujejo vsa farmacevtska podjetja, zato ga na tržišču najdemo pod številnimi komercialnimi imeni – >Calpol, Lekadol, Coldrex, Daleron… Na voljo je v obliki tablet, pastil, kapsul, topnih tablet (t.i. šumeče tablete), sirupa in analnih svečk. Sirup je izdelan izključno za aplikacijo pri otrocih. V nekaterih državah paracetamol imenujejo tudi acetaminofen.
Kot protibolečinsko sredstvo deluje na delovanje skupine tkivnih hormonov imenovanih prostaglandini. Prostaglandini se sproščajo kot organski odgovor na bolezni ali poškodbe. Paracetamol zavira njihovo nastajanje in posledično lajša bolečino.
Visoko telesno temperatura zniža tako, da deluje na predel možganov, ki je odgovoren za nadzor telesne temperature.
Paracetamol lahko prejemajo že dojenčki in otroci starejši od dveh mesecev, nekaj več previdnosti je potrebne pri pacientih z obolenji jeter in ledvic, ter alkoholikih. Lahko vpliva medsebojno delovanje – interakcijo z nekaterimi drugimi zdravili, vključno z zdravili za zdravljenje raka in epilepsije.
Paracetamol in otroci
Za lajšanje bolečine in zniževanje visoke telesne temperature lahko paracetamol prejmejo dojenčki starejši od dveh mesecev. Jemlje se ga lahko v primeru visoke temperature kot negativne reakcije na cepljenje, odmerek se lahko ponovi po šestih urah.
Visoki odmerki, 500 mg in več, niso primerni za otroke mlajše od šestnajstih let. V deklaraciji, pri zdravniku ali farmacevtu se pozanimajte za pripravo primernega odmerka. Odmerek je odvisen od:
Posebna pozornost
Pri jemanju upoštevajte navodil o priporočljivem odmerku zdravila, odmerek ne sme presegati priporočljive vrednosti. Izogibajte se uživanju skupaj z drugimi zdravili, ki vsebujejo paracetamol. Ob morebitni alergijski reakciji na eno izmed sestavin v zdravilu paracetamol zamenjajte z drugim analgetikom.
Paracetamol se ne priporoča:
Nosečnost
Paracetamol je prvi iz naborov zdravil za lajšanje bolečin in zniževanje visoke telesne temperature v nosečnosti. Raziskave niso potrdile nobenih negativnih stranskih učinkov na razvoj in zdravje ploda. Tako kot velja za jemanje vseh zdravil v nosečnosti, je potrebno zaužiti najnižji še učinkovit odmerek zdravila.
Dojenje
Paracetamol je najboljša izbira analgetika za lajšanje bolečin izzvanimi z dojenjem. Penetracija v materino mleko je zanemarljiva, ter ne vpliva na rast in razvoj otroka.
Negativni stranski učinki paracetamola so izjemno redki, lahko pa vključujejo naslednje simptome:
V skrajnem primeru, ko je odmerek res prevelik, lahko povzroči odpoved jeter (res zelo, zelo, redki primeri).
Paracetamol jemljite v skladu z navodili v deklaraciji, ali v skladu s priporočili zdravnika ali farmacevta. Priporočeni odmerek se vzame do štirikrat na dan.
V zelo redkih primerih lahko povzroči trombocitopenijo (nizko število trombocitov) in levkopenijo (nizko število belih krvničk).
V priporočenih odmerkih ne vpliva na vsakodnevno funkcioniranje, zato ne vpliva na sposobnost vožnje.
Jemanje več zdravil hkrati lahko oslabi delovanje posameznih aktivnih snovi prisotnih v zdravilih. Znane interakcije paracetamola na druga zdravila:
Višje tveganje poškodb jeter se lahko zgodijo v kombinaciji:
Učinki paracetamola se lahko zmanjšajo v interakciji z naslednjimi zdravili:
Paracetamol lahko zmanjša učinkovitost naslednjih zdravil:
Previdnost jemanja v kombinaciji z:
Redno, daljše jemanje paracetamola lahko v kombinaciji z varfarinom vpliva na koagulacijo krvi, ter poveča tveganje nenadzorovanih krvavitev.