Friday, February 7, 2025
7 februarja, 2025

Ali je čiščenje ušes z vatiranimi palčkami varno? Miti in resnice

By 0 4 Views

Čiščenje ušes je nekaj, kar večina ljudi počne rutinsko, vendar le redki resnično vedo, kako pomembno je pravilno skrbeti za ta občutljiv del telesa. Mnogi posegajo po vatiranih palčkah, ne da bi se zavedali tveganj, ki jih to prinaša.


Je njihova uporaba res potrebna? Kaj se zgodi, če ušes ne čistimo? V tem članku razkrivamo vse, kar morate vedeti o negi ušes!

Ušesno maslo – naravni ščit naših ušes

Ušesno maslo ali cerumen ima ključno vlogo pri zdravju naših ušes, čeprav ga mnogi dojemajo kot nepotreben stranski produkt, ki ga je treba odstraniti. Cerumen nastaja v posebnih ceruminalnih žlezah v sluhovodu, njegova naloga pa je zaščita sluhovoda in bobniča. Poleg tega je cerumen tudi naravni filter, ki ujame prah, umazanijo, bakterije in druge mikroorganizme, preden ti lahko poškodujejo občutljivo notranjost ušesa.

Cerumen ni le obrambni mehanizem, temveč tudi način, kako telo vzdržuje pravilno vlažnost in zdravje kože v sluhovodu. Brez tega naravnega maziva bi bila koža nagnjena k izsušitvi, kar bi lahko vodilo do razpok in povečane občutljivosti za okužbe.

Telo za odstranjevanje presežka cerumna ne potrebuje zunanje pomoči. Naravni gibi čeljusti – žvečenje, govorjenje in celo zehanje – spodbujajo premikanje cerumna proti zunanjemu delu ušesa, kjer se sčasoma izloči. To pomeni, da je v večini primerov čiščenje notranjosti sluhovoda povsem nepotrebno.

Miti o vatiranih palčkah

Vatirane palčke so že desetletja simbol osebne higiene, vendar se še vedno pogosto uporabljajo napačno. Prepričanje, da so ključni pripomoček za čiščenje ušes, temelji na številnih mitih:

1. Z vatirano palčko odstranimo vso odvečno ušesno maslo

Pravzaprav z uporabo vatiranih palčk pogosto dosežemo ravno nasprotno – namesto da bi cerumen odstranili, ga potisnemo še globlje v sluhovod ali celo pred bobnič.  To lahko povzroči nastanek tako imenovanega ceruminalnega zamaška, ki povzroča občutek zamašenega ušesa, težave s sluhom in celo bolečino.

Mit ne drži.

2. Če ne čistim ušes, se bo maslo nakopičilo in povzročilo okužbo

Naravni procesi telesa običajno preprečujejo prekomerno kopičenje cerumna. Okužbe zaradi ušesnega masla so običajno povezane s poskusi odstranitve le tega oziroma z neprimernim poseganjem v uho in ob tem poškodbami , ne pa z njegovo naravno prisotnostjo.

Mit ne drži.

3. Vatirane palčke so varne za uporabo

Vatirane palčke lahko ob nepravilni uporabi povzročijo draženje kože sluhovoda, drobne praske ali celo resne poškodbe (perforacija bobniča). Te poškodbe so lahko boleče in vodijo v trajne težave s sluhom.

Mit ne drži.

Tveganja pri uporabi vatiranih palčk

Uporaba vatiranih palčk s sabo prinese številna tveganja. Ena izmed najpogostejših težav je potiskanje cerumna globlje v sluhovod. Ko se cerumen nabere ob bobniču, lahko pride do zamašenega ušesa, ki ga spremlja občutek pritiska, stanje pa lahko tudi poslabša sluh in povzroči vnetje ali celo omotico.

Poleg tega je notranjost sluhovoda zelo občutljiva. Vatirane palčke lahko povzročijo mikroskopske praske, ki so idealna vstopna točka za bakterije, kar povečuje tveganje za okužbe. V najslabšem primeru lahko globoko vstavljena vatirana palčka poškoduje bobnič, kar vodi v trajne posledice za sluh.

Kako varno in učinkovito očistiti ušesno maslo?

Najboljši način čiščenja ušes je, da posegate le po zunanjem delu. Po tuširanju ušesno školjko preprosto obrišite z mehko in čisto krpico. Če imate občutek, da se cerumen kopiči ali da imate zamašeno uho, lahko uporabite kapljice za mehčanje cerumna, ki so na voljo v lekarnah. Te kapljice raztopijo ušesno maslo in olajšajo izločanje.

Če, oziroma,  ko domače metode niso več učinkovite,  je najboljša rešitev obisk zdravnika. specialista ORL, ki lahko sluhovod s pomočjo posebnih pripomočkov in tehnik varno ter brez bolečin očisti. Redni preventivni pregledi pa so priporočljivi še posebej za ljudi, ki imajo težave s kopičenjem ušesnega masla. Ušesno maslo se večkrat kopiči pri tistih, ki pogosto uporabljajo ušesne čepke (za plavanje, spanje, za zaščito proti hrupu) ali uporabljajo slušalke ter pri uporabnikih slušnih aparatov.

Ko je obisk zdravnika nujen

Občutek zamašenega ušesa, ki ne mine, spremljata pa ga celo bolečina ali poslabšanje sluha, je znak, da je čas za strokovno pomoč. Podobno velja za situacije, ko iz ušesa prihaja izcedek ali neprijeten vonj, saj to lahko nakazuje okužbo.

Eden izmed odličnih naslovov za obravnavo tovrstnih težav je ordinacija ORL medicina. Njihova strokovna ekipa se ukvarja s celostno diagnostiko, zdravljenjem in preventivo težav, povezanih z ušesi, nosom, grlom ter celotnim področjem glave in vratu.

Ordinacija ORL medicina izstopa s sodobnim pristopom in vrhunsko opremo, ki omogoča hitro in natančno diagnostiko ter varne posege. Njihov individualen pristop zagotavlja, da so upoštevane vse vaše potrebe in morebitni strahovi. Z obiskom te ordinacije boste prejeli profesionalno oskrbo, ki bo težave rešila hitro in brez bolečin.

Čiščenje ušes  običajno napačno razumemo kot nekaj, kar zahteva stalno in aktivno nego. V resnici pa je naravni proces našega telesa najbolje pustiti pri miru, saj je zasnovan tako, da sam odstranjuje presežek cerumna. Vatirane palčke, čeprav priročne, prinašajo več tveganj kot koristi in lahko dolgoročno poškodujejo naša ušesa.

Namesto tega raje uporabite mehke krpice za nego zunanjega dela ušes, kapljice za mehčanje cerumna ali pa pri težavah z zamašenim ušesom poiščite pomoč strokovnjaka. Naj bo skrb za ušesa nežna, preprosta in varna.

Kategorija:   Novice