V glavnem so na tržišču diafragme, ki jih uvrščamo v tri skupine:
Uporaba diafragme je učinkovita kontracepcijska metoda, ki pa ne ščiti pred spolno prenosljivimi boleznimi. V kombinaciji s spermicidi je njena kontracepcijska učinkovitost 95%. Mnogokrat se zgodi, da je uporaba diafragme nepravilna, zato se njena učinkovitost kaj hitro spusti na 80%.
Ginekolog izmeri vaginalne in cerviklane proporce, ter na podlagi meritev izbere ustrezno velikost diafragme. Seznanil vas bo s pravilnim vstavljanjem diafragme. Med spolnimi odnosi, se ob pravilni vstavitvi, diafragme ne čuti. Pred samim spolnim odnosom in vstavitvijo diafragme, jo je potrebno premazati s slojem spermicidov. Diafragme še vsaj šest ur po spolnem odnosu ne smete odstraniti. Ko diafragmo izvlečete jo umijte z milom in toplo vodo. Diafragmo napolnite z vodo in tako preverite ali mogoče ne spušča.
Diafragma ne preprečuje širjenja spolno prenosljivih bolezni. Če se uporablja med menstruacijo lahko povzroči sindrom toksičnega šoka. Daljše ‘domovanje’ diafragme v nožnici povzroča izcedek z neprijetnim vonjem, bolečine v križu, medenici in splošno nelagodje. Prevelika diafragma lahko povzroči blago nelagodje in težave pri uriniranju. Omenjeno težavo pa se z manjšo diafragmo hitro odpravi. Prav tako pa se lahko prevelika diafragma med spolnim odnosom dislocira, zato je za preprečitev nosečnosti ponovna namestitev.