V času dojenja pa je potrebno poskrbeti za pravilno prehrano, saj lahko nekatera živila sprožijo kolike ali nekatere alergijske reakcije. Okus in moč materinega mleka je seveda neposredno povezana z materinimi prehranjevalnimi navadami.
Če želite v času dojenja zmanjšati tveganje nastanka kolik pri dojenčku, se je potrebno izogniti naslednjim živilom:
Surova zelena zelenjava – zelje, cvetača, čebula, zelena paprika, brokoli in paradižnik. Pri uživanju kuhane prej omenjene zelenjave je potrebna zmernost.
Mlečni izdelki, oreški in koruza
Kofeinski napitki: nekateri čaji, kava in energetske pijače
Prav tako lahko kolike povzročajo tabletke železa. O jemanju se posvetujte s svojim zdravnikom.
Nastankom kolik lahko v določeni meri botrujejo tudi:
AD3 kapljice in kombinacija dojenja, ter nadomestnega materinega mleka
Na začetku dojenja otrok pije maščobno manj bogato mleko, kasneje mleko postane močnejše, bogatejše materino mleko lahko sproži kolike
Kravje mleko je izjemno mastno in beljakovinsko bogato, otrokov prebavni sistem pa še ni sposoben presnoviti tako bogatega živila. Prav iz tega razloga lahko preobremenitev sposobnosti dojenčkove črevesne mikroflore povzroči kolike. Med dojenjem iz jedilnika črtajte sladice – torte, potico, čokolado. Prav tako prečrtajte živila, ki vsebujejo sirotko, kasein, laktoalbumin, laktoglobulin…(jogurti, kislo mleko, kisla smetana, skuta…)
Kolike pa lahko povzroči tudi prevelika laktogeneza mleka. Otroci med dojenjem požirajo prevelike količine mleka, posledično tudi zraka kar lahko povzroči kolike, bruhanje ali polivanje.
Kolike simptomi:
Nenaden neutolažljiv jok – ponavadi ob istem času
Polivanje
Trebušni krči
Jok po dojenju
Stiskanje pesti
Jokanje brez vidnega razloga
Neprijetni simptomi, tako za starše kot otroka, se ponavadi poležejo po prvih treh mesecih otrokovega življenja, lahko pa se nadaljujejo še kakšen mesec ali dva.