Znanstveniki so testirali vzorce krvi 151 kitajskih prostovoljcev, starih od sedem do enainosemdeset let. Namen jemanja vzorcev je bila raziskava o pojavnosti gripe.
S podobnim testiranjem želijo v Veliki Britaniji preveriti ali rezultati raziskave na Kitajskem kažejo identičnost v globalnem smislu.
Zbiranje podatkov, ki se je sedaj zanemarjalo, bi strokovnjakom omogočilo boljše razumevanje kdo je bolj dovzeten za tveganje okužb, ter načina in hitrosti širjenja bolezni v skupnosti.
Znanstveniki z Imeprial College London, ter inštitutov v ZDA in na Kitajskem, so na prisotnost protiteles virusa gripe, testirali kri prostovoljcev. S tem so potrdili ali ovrgli okužbo, ter določili njihovo incidenco.
Testirali so prisotnost devetih najpogostejših sojev virusa gripe, ki so po svetu krožili v letih 1968 do 2009. Gre a soje virusa tip A, ki so se širili po Evropi in ZDA.
Odkrili so, da so otroci za gripo v povprečju zboleli vsako drugo leto. Kot razlog so navedli pogosto interakcijo z drugimi ljudmi, kar omogoča hitrejše širjenje bolezni, z leti so bile okužbe vse redkejše.
Od tridesetega leta naprej se je gripa pojavila približno dvakrat v desetih letih, kar je precej manj kot smo predvidevali do sedaj.
Rezultati raziskave so objavljeni v reviji PLoS Biology.