Monday, December 23, 2024

Kaj ogroža imunski sistem?
Imunski sistem deluje povsem brez naše zavesti. Občutimo le posledice, kadar deluje narobe. Okvare imunskega sistema spoznamo po tem, da sistem ne opravlja svoje osnovne naloge – boja proti bolezenskim mikrobom. Človek z okvarjenim imunskim sistemom ni odporen proti nalezljivim boleznim. Tudi človek z normalno imunostjo lahko zboli za nalezljivo boleznijo, vendar mnogo redkeje, z njo pa opravi v približno normalnem času, predvidenem za določeno bolezen in s predvidljivimi bolezenskimi težavami.
Številni dejavniki vplivajo negativno na naš imunski sistem. To so:


  • alkohol,
  • kajenje,
  • debelost,
  • neustrezna prehrana,
  • enostranske diete,
  • stres,
  • depresije,
  • jemanje določenih zdravil,
  • kronične okužbe,
  • telesna neaktivnost ali pretirana aktivnost, itd.

Zakaj je dobro poznati imunski sistem?
S poznavanjem imunskega sistema lahko ugotovimo, ali deluje dobro in če ne, premislimo o vzrokih, ki motijo njegovo delovanje. Morda oviramo delovanje imunskega sistema z neustreznim življenjem, neustrezno hrano in pijačo, lahkomiselnim jemanjem zdravil, delom v neustreznih pogojih. Morda je imunski sistem okvarjen zaradi kroničnih bolezni, okužb, genskih okvar. Morda smo zabredli v začaran krog stresov, potlačenih čustev, nerazrešenih osebnostnih težav, prisilnih medčloveških odnosov itd. V mnogih primerih lahko ob odkritem vzroku za moteno delovanje imunskega sistema poiščemo možnosti, da to delovanje izboljšamo. Izjema so le redke prirojene okvare. Odstranitev motnje ni nujna samo za dobro delovanje imunskega sistema, ampak tudi nasploh za izboljšanje psihofizičnega počutja.

Kako si lahko pomagamo sami?
V vsakem primeru velja, da nas samo zdrav imunski sistem dolgoročno lahko varuje pred nalezljivimi in rakavimi obolenji. Zato je včasih smiselno seči tudi po določenih pripravkih, ki ga izboljšajo. Tonsilan in Immunal® so kapljice, izdelane iz zdravilnih zelišč, ki krepijo obrambno sposobnost organizma. Jemati naj bi jih začeli že preden zbolimo, saj se na ta način lahko morda bolezni celo izognemo, ali pa tudi ko smo že bolni, saj bomo tako bolezen hitreje preboleli. Kapljice in tablete GreniFit – C tudi povečajo odpornost organizma in so priporočljive predvsem v obdobjih neprijaznega jesenskega in zimskega vremena, stresa in pri večjih umskih ter telesnih naporih. Nekatere zdravilne rastline, ki jih zaužijemo v obliki čajev, prav tako delujejo kot spodbujevalci imunskega sistema. Cvetovi črnega bezga, cvetovi lipe, plodovi šipka, itd, so dobro preventivno sredstvo proti prehladnim boleznim in gripi, zato so sestavni deli mnogih čajnih mešanic. Kadar mora imunski sistem delovati bolj intenzivno, pa je zelo pomembna tudi zaužita količina vitaminov in mineralov, predvsem vitamina C in E ter minerala selena. Najdemo jih v različnih pripravkih, posamezno ali v kombinacijah (Vitanova® Vitamin C, Plivit® C, Evitol®, Triovit®). Vsekakor bo vsak našel tudi kaj zase.
Če človek živi usklajen s svojimi čustvi in svojo okolico, mu to daje zadovoljstvo in energijo. Človek z zdravim življenjskim slogom in v dobri psihofizični kondiciji ima zato po eni strani boljši imunski sistem, po drugi strani pa imunski sistem tudi manj potrebuje.

Vir: Mariborske lekarne

Kategorija:   Bolezni
Naslednji prispevek

Kandida

13 junija, 2012 0