Sestavljanje življenjepisa je pomemben korak pri iskanju zaposlitve. Pogosto pomeni prvi stik z bodočim delodajalcem, zato mora takoj vzbuditi bralčevo pozornost in jasno ponazoriti, zakaj si zaslužite razgovor.
Pomembno! Pri začetnem izboru prejetih prijav, delodajalec vsakemu življenjepisu praviloma ne nameni več kot minuto. Če ne naredite primernega vtisa, boste svojo priložnost zapravili.
Strokovno pripravljena osebna predstavitev (življenjepis ali CV) je razdeljena na zaporedna področja, ki bi naj vsebovala naslednje podatke:
Ime in priimek, datum rojstva, državljanstvo, naslov, telefon in e-naslov;
Za vsako delovno izkušnjo je primerno, da navedete začetek in konec delovnega razmerja, delovno mesto, podjetje, vaše odgovornosti, naloge in delovne dosežke.
Ko navajate delovne izkušnje, ne varčujte s podatki, saj so le-ti med najpomembnejšimi pri osebni predstavitvi.
K strokovno pripravljeni osebni predstavitvi lahko dodate naslednje dodatke ali dokumente:
Življenjepis natisnite na bel papir, izogibajte se podčrtavanju ter pisanju celih stavkov z velikimi tiskanimi črkami ali v krepkem tisku, saj to vpliva na berljivost in preglednost dokumenta.
Življenjepis mora biti kratek:
v večini primerov 2 strani zadostujeta, da pokažete kdo ste in kaj znate. Osredotočite se na bistvene informacije, ki v vaši prijavi ustvarijo dodano vrednost. Delovne izkušnje ali usposabljanja, ki sodijo v daljno preteklost in niso pomembna za delovno mesto na katero se prijavljate, lahko izpustite.
Življenjepis na treh straneh velja v nekaterih državah za predolgega, četudi so vaše izkušnje morda izjemne. Če so vaše delovne izkušnje še vedno omejene (ker ste ravnokar končali s šolanjem), opišite izobraževanje na prvem mestu, pri tem pa poudarite delovno prakso, ki ste jo opravili med izobraževanjem in usposabljanjem.
Razložite morebitne prekinitve med študijem ali zaposlitvami. Življenjepis naj ustreza delovnemu mestu, na katerega se prijavljate, Sistematično preglejte življenjepis vsakokrat, ko ga želite poslati delodajalcu, da se prepričate, ali ustreza iskanemu profilu. Poznavanje podjetja vam bo pomagalo, da boste življenjepis pripravili v luči iskanega profila. Pazite: v življenjepisu ne pretiravajte, saj je zelo verjetno, da se boste na razgovoru ujeli v pasti laži. Napisan življenjepis dajte v branje.
Življenjepis najprej pozorno sami preglejte, da bi se izognili morebitnim pravopisnim napakam in se prepričali, da ste ga oblikovali jasno in logično. Življenjepis dajte v branje še nekomu drugemu, saj se tako lahko prepričate, ali je vsebina povsem jasna in razumljiva.
Vir: Kariera
Življenjepis si lahko sestavite tudi TUKAJ