Veliko mater se srečuje z raznimi izzivi pri dojenju. Nekaterim enostavno steče, spet drugi potrebujejo malce pomoči in spodbude. Ena izmed stvari, ki pripomorejo k lažjemu dojenju je nastavek. Zanj se lahko odločijo predvsem matere z naslednjimi težavami:
Danes poznamo dve vrsti nastavkov za dojenje. Eni so izdelani iz silikona, ti so tanjši in mehkejši od starejših modelov, ki so narejeni iz gume. Prav tako je razlika v obliki. Eni so krožni, spet drugi polkrožni. Pri polkrožnem je mehki vbod prirezan, tako da omogoča stik med materjo in dojenčkom, saj se ta z noskom lahko dotika njene kože.
Paziti je potrebno, da se uporablja pravilna velikost nastavka. Ta se mora prilagajati tako materi kot dojenčku:
Obstaja več različnih načinov, kako uporabljati nastavek. Vsaka mama uporablja način, kateri njej najbolj ustreza. Pred uporabo nastavka lahko bradavičko namažete z lanolinom ali svojim mlekom, da izboljšate stik dojke z nastavkom, nato nataknete bradavico na sredo izboklinice in s prsti pogladite po robu, da se nastavek prilepi na kožo. Spet drugi način je, da konico nastavka potisnete do polovice navzdol in jo takšno položite na bradavico; potem počasi popuščate pritisk in dovolite, da silikonski vršiček pravilno objame bradavico.
Matere, ki uporabljate nastavek pri dojenju, bodite pozorne na zalogo mleka in napredek pri teži vašega otroka. Najlažji način, pri katerem boste videle, ali je dojenje uspešno, je ta, da otroka stehtate pred in po dojenju. Tako boste videle, ali je otrok zares sesal. Prav tako poglejte, ali je po končanem dojenju v konici ostalo kaj mleka in če so prsi še vedno trde in polne.
V primeru, da se odločite, da bi nastavek opustili in poskusili z dojenjem brez njega, začnite s tem, da otrok sesa prek nastavka, vse dokler ne poteši najhujše lakote, nato pa nastavek odstranite in mu ponudite golo dojko. Seveda je to proces, ki se ne zgodi iz danes na jutri, zato bodite potrpežljivi.
Maja Hribernik