Kontracepcijski obliž je podoben nikotinskemu obližu, vendar namesto nikotina, skozi kožo sprošča hormone. Komercialno ime najbolj številne blagovne znamke kontracepcijskih obližev, ki se pojavljajo v Sloveniji, je Evra. Vsebujejo enake hormone kot kombinirana tabletka (estrogene in progestagene), prav tako je enaka etiologija njihovega delovanja. Hormoni preprečujejo ovulacijo, zgostijo sluz materničnega vratu, posledično otežijo vstop spermijev v maternico, stanjšajo maternično sluznico (endometrij), ter preprečijo implantacijo morebitno oplojenega jajčeca v maternici.
Splošna dejstva
Kontracepcijski obliž se prilepi na suh, očiščen in ne preveč poraščen predel kože. V terminskem obdobju treh tednov se ga zamenja vsak teden, nato sledi sedemdnevni premor. V tem obdobju se ponavadi pojavi menstruaciji podobna krvavitev, pogosto se zgodi amenoreja (popolna odsotnost menstrualne krvavitve).
Po sedmih dneh brez obliža sledi novo tritedensko obdobje. S ciklom pričnite tudi v primeru ko v tedenskem ‘brez obliža’ obdobju krvavitev ni pojenjala.
Ne uporabljajte ga:
Priporočamo da ga vsak teden namestite na drugo mesto. Na ta način boste zmanjšale tveganje za nastanek razdražene kože.
Namestitev obliža takoj po končani menstruaciji rezultira s takojšnjo zaščito pred nezaželeno nosečnostjo. Na deklaraciji kontracepcijskega obliža piše, da v kolikor obliž namestite v prvih petih dneh menstrualnega cikla, za preprečitev nezaželene nosečnosti ne boste potrebovali dodatne zaščite. Vsak drug dan potrebuje sedemdnevno inkubacijsko dobo, torej za zanesljivo preprečitev nezaželene nosečnosti v tem vmesnem obdobju, potrebujete dodatno zaščito.
Lepilo na obližu je zelo trdovratno in lepljivo, zato redko odpade, ni pa nemogoče. Savna, plavanje, telesna aktivnost in prekomerno znojenje lahko oslabijo stik s kožo in posledično obliž odpade.
Manj kot 48 ur:
Zaščita pred nezaželeno nosečnostjo, v kolikor ste obliž ponovno namestili znotraj obdobja dveh dneh, še vedno deluje.
48 ur in več:
Ob morebitnih nezaščitenih spolnih odnosih v tem obdobju boste mogoče potrebovale jutranjo tabletko.
Ukrepi v kolikor v prvem ali drugem tednu pozabite pravočasno zamenjati kontracepcijski obliž so odvisni od zamujenega časa:
V kolikor ste na obliž pozabili v tretjem tednu kontracepcijskega cikla, ga zamenjajte z novim, ter brez tedenskega presledka, tudi v primeru krvavitve, pričnite z novim tritedenskim ciklom. To sicer pomeni, da ne boste imeli popolnega tedenskega premora, vendar za preprečitev nezaželene nosečnosti ne boste potrebovali dodatne zaščite.
V ‘prostem’ tednu se vaginalne krvavitve ne pojavijo vedno. Če ste obliže uporabljali po navodilih odsotnost krvavitve še ne pomeni nosečnosti.
Kontracepcijski obliž, kot ena izmed kontracepcijskih metod, pa ni primeren za vse ženske. Primernost uporabe je odvisna od starosti, primarnih obolenj, telesne teže…
Stanja in okoliščine, ki prepovedujejo uporabo kontracepcijskega obliža:
Ob pravilni uporabi kontracepcijski obliž, pri preprečevanju nezaželene nosečnosti, zagotavlja več kot 99% zanesljivost. Ostale prednosti:
Slabosti:
Nekatera zdravila zmanjšujejo njegovo učinkovitost. V kolikor zbolite, ali vam zdravnik predpiše novo vrsto zdravila za zdravljenje primarnega obolenja, se posvetujte o morebitnem negativnem vplivu na delovanje kontracepcije.
Tveganja za zdravje uporabnic hormonske kontracepcije so zelo majhna.
Krvni strdki
Pojav krvnih strdkov je višji v prvem letu uporabe kontracepcijskega obliža. Tveganje je višje v primeru:
Tveganje arterijske tromboze je višje v primeru:
Rak
Vsako jemanje hormonske kontracepcije nekoliko privzdigne tveganje obolevanja za hormonsko izzvanim rakom na dojkah. Za natančnejšo analizo in potrditev bodo potrebne dodatne raziskave.
Nekatere raziskave so potrdile nekoliko višje tveganje razvoja raka na materničnem vratu pri ženskah, ki so bile dolgo izpostavljene estrogenski in progestagenski hormonski kontracepciji.
Pri večini žensk koristi odtehtajo tveganja, za natančnejše informacije se posvetujte s svojim ginekologom.