Izbrali smo nekaj napotkov in receptov za pripravo eliksirjev lepote in zdravja, ki izvirajo pretežno iz ljudskega zdravilskega izročila, s pravilno rabo pa zagotavljajo lepotno preobrazbo. Če sledimo naravi, se zagotovo ne bomo zmotili.
Lepota se začne z zdravo, lepo kožo. Koža je ogledalo, ki nam kaže bolezenska dogajanja v telesu. Skrivnost lepe kože je v dobri prebavi, zdravih jetrih, zmerni in zdravi prehrani, globokem ritmičnem dihanju, raznovrstni telesni dejavnosti in pravilni negi. In seveda, ne pozabimo na duševni dejavnik. Samo zadovoljna ženska ima res lepo polt.
Zdrava koža
Skrbna nega kože veliko pripomore k lepemu in zdravemu videzu kože, vendar še ne zadošča povsem. Če želimo kožo ohraniti zdravo, upoštevajmo naslednja priporočila:
• redno čistimo telo, zlasti debelo črevo,
• uživamo veliko sadja, zelenjave, jajc, nerafiniranega rastlinskega olja in kruha iz kaljenega zrna,
• izogibamo se mastni in praženi hrani, rafiniranim izdelkom, kavi, alkoholu in čokoladi,
• ne kadimo, kajti kajenje zožuje krvne žilice in izzove hitrejše staranje kože,
• spimo od sedem do osem ur, saj se med spanjem se koža najbolj obnavlja,
• priporočljivi so sprehodi po dežju in megli, saj je vlaga za kožo enako pomembna kot kisik za telo.
Od dobre prepustnosti kapilar je odvisna hranjenost kože, zato je priporočljivo uživati čimveč vitamina P, ki ga vsebujejo zelena solata, paprika, divji kostanj, jajca in rdeča pesa.
Vitamin F, ki ga je veliko v olivnem olju, pomlajuje zgornjo plast kože. Vitamin E preprečuje nastajanje gub in staranje kože, zato naj na našem krožniku ne manjkajo soja, lešniki, mandeljni, sončnično olje in semena, pšenični kalčki in olivno olje. Korenje je po zaslugi visoke vsebnosti vitamina A zadolženo za lepoto, gladkost in sij kože, hkrati pa skrbi za zagorel videz kože. Vsak dan popijmo kozarec sveže stisnjenega korenčkovega soka ali pojejmo korenček in koža bo lepa in zdrava.
Glinena kura
Glina vsrka vse toksične snovi in čisti kapilare, zato je priporočljiva za čiščenje kože in razstrupljanje celotnega organizma. Glina je tudi bogat vir mineralov, kot so železo, magnezij, cink, kalcij, silicij in kalij, ki so ključnega pomena za zdravo kožo. Zjutraj na tešče spijemo kozarec glinene vode, ki smo ga pustili stati čez noč; v deciliter vode damo kavno žličko glinenega prahu. Žlička naj bo lesena. Glinena kura naj traja 21 dni, nato jo en teden prekinemo in še enkrat ponovimo. Lahko pa si iz gline pripravimo masko za obraz in telo, ki posrka iz kože vse nečistoče in pospeši njeno obnavljanje. Glina je najboljša osnova za maske; deluje namreč kot magnet za nečistoče in strupene snovi, ki se kopičijo globoko v koži. Glino v prahu zmešamo z vodo, jo nanesemo na obraz ali telo in pustimo učinkovati največ eno uro. Glino po uporabi zavržemo, ker je prežeta s strupenimi snovmi, ki jih je vsrkala, zaradi česar je izgubila življenjsko moč.
Parne kopeli
Parne kopeli spadajo med najstarejše tradicionalne oblike globinskega čiščenja kože. Toplota, vlaga in vonj zeliščnih parnih kopeli odpravljajo mišično napetost, bistrijo um in dvigujejo duha. Vročina spodbudi krvni obtok ter aktivira znojnice in žleze, da nečistoče in telesne strupe izločijo na površje. Parna kopel je zlasti koristna po štiridesetem letu starosti, ko začne koži primanjkovati vlage in prožnosti. Parne kopeli so nujne pri negi aknaste in nečiste kože. Pogostost parnih kopeli je odvisna od vrste kože. Če imamo suho ali zrelo kožo, si privoščimo parno kopel vsakih štirinajst dni, pri normalni ali mastni koži pa je priporočljiva enkrat na teden.
Toda pozor: čezmerna raba parnih kopeli lahko povzroči tudi sušenje kože, zato raje ne pretiravajmo.
Parna kopel s kamilico je primerna za vse vrste kože, še posebno dobro pa vpliva na suho in hrapavo kožo. Privoščimo si jo enkrat na teden ali vsaj enkrat na mesec, da odstranimo ogrce in posvetlimo kožo.
Pest kamiličnih listov stresemo v liter vrele vode in pustimo stati pet minut. Ko voda zavre, potopimo zeli in posodo pokrijemo. Nagnemo se nad posodo in pokrijemo glavo z brisačo, da para ne uhaja ven. Parno kopel lahko pripravimo tudi iz melise. Melisina parna kopel osvežuje in blaži utrujeno, zrelo kožo. Parna kopel z dodatkom poprove mete blagodejno deluje na mastno, nečisto kožo z velikimi porami.
Naravni losjoni
Za čiščenje kože si pripravimo naravne losjone. Nečistočo, ki se je nabrala čez dan, zvečer odstranimo z lipovim ali kamiličnim čajem. Odličen je tudi sok iz sveže kumare.
Univerzalen losjon za vse vrste kože na obrazu je rožna voda, ki kožo obnovi, napne in poživi. Rožna voda je stranski produkt pri izdelavi rožnega olja, lahko pa jo pripravimo tudi sami iz cvetnih listov, preden odpadejo. Cvetne lističe petih vrtnic zavremo v pol litra vode. Še preprosteje je, če cvetne lističe vrtnice namočimo v vodi in jih pustimo stati čez noč, zjutraj pa si s pripravkom umijemo obraz.
Za nečisto in zelo suho kožo pripravimo losjon iz angelike. Potrebujemo 25 g listov in cvetov angelike ter 2,5 dcl vode. Angeliko prelijemo z vrelo vodo in pustimo dve uri stati v pokriti posodi. Nato precedimo ter zjutraj in zvečer z losjonom očistimo obraz.
Za mastno kožo pripravimo losjon iz 15 g rožmarinovega lista, 20 g cvetov vrtnice in 2,5 dcl vode. Rastline poparimo z vrelo vodo, pustimo eno uro in precedimo. Losjon hranimo v zaprti posodi na temnem mestu. Če imamo odprte pore, losjonu dodamo še limonin sok. Obraz bo čist in svež, koža pa zdrava in prožna.
Piling
Koži dajejo videz utrujenosti tudi poroženele celice na površini, ki jih enkrat na teden oluščimo z nežnim pilingom in tako poskrbimo za dobro prekrvavitev kože.
Za piling kože potrebujemo 150 g pšeničnih otrobov in 1,5 dcl jabolčnega kisa. Otrobe potopimo v razredčen jabolčni kis. Pasto nanesemo na obraz z rokavico iz frotirja in z njo masiramo obraz. Tako odstranimo vse odmrle celice na površini kože, nove celice pa pomladijo polt. Po pilingu umijemo obraz s kamiličnim poparkom. Namesto jabolčnega kisa lahko uporabimo tudi rožmarinov ali žajbljev čaj. Piling lahko naredimo tudi z drugimi kombinacijami: z mletimi mandlji in medom, z mlekom in kvasom, z ovseno moko in medom, s koruzno moko in medom ali rožmarinovim čajem.
Hranilne negovalne maske
Eno od pomembnih pravil nege je, da na kožo ne dajemo ničesar, česar ne bi brez skrbi dali v usta. Obrazne maske iz različnih vrst svežega sadja in zelenjave izboljšajo prekrvavitev ter očistijo in napnejo kožo na obrazu. Sokovi iz svežega sadja in zelenjave kožo tonizirajo in oskrbijo encime, ki pomagajo uravnovesiti in očistiti kožo.
Sveže sadje ali zelenjavo zmeljemo v kašo, ki ji lahko dodamo sadni pektin, agar agar, glino ali moko, da maska ne bo spolzela z obraza. Za normalno kožo uporabljamo maske iz avokada, banane, breskve, nektarine ali melone. Za suho kožo so primerne maske iz jabolka, banane, avokada, korenčka, melone, nektarine ali hruške. Mastni koži ustrezajo maske iz limone, jagod, paradižnika, hruške, kumarice ali zelja. Za zrelo kožo uporabljamo avokado, limono in grenivko, koži z madeži pa koristijo maske iz jabolka, grenivke, paradižnika in zelja. Maske pustimo delovati od deset do petnajst minut.
Za suho kožo je priporočljiva maska iz avokada. Avokado narežemo na rezine, jih položimo na kožo in pustimo delovati deset minut. Učinkovito olepševalno in pomlajevalno masko pripravimo iz treh žlic svežega, neposnetega mleka in desetih pretlačenih jagod. Zmes nanesemo na obraz in jo pustimo delovati približno četrt ure.
Za normalno kožo pripravimo bananino oblogo, ki kožo poživi in osveži, ter jo naredi nežno in mehko. Banano olupimo in zmečkamo z vilicami, kašo pa namažemo po koži. Po desetih do petnajstih minutah oblogo zmijemo. Zrelo kumaro narežemo na rezine in jo prelijemo s četrt litra mleka. Tekočino pustimo stati eno uro, nato pa si z njo umijemo obraz; potem pa obraz obložimo s kumaričnimi rezinami in leže počivamo četrt ure. Takšna maska gladi in napenja kožo.
Živčno in utrujeno kožo osvežimo in pomirimo s peteršiljevo masko. Dvema do trem jedilnim žlicam skute dodamo pest sveže sesekljanega peteršilja. Kašo nanesemo na obraz in jo čez pol ure zmijemo s toplo vodo. Stari lepotilni sredstvi, znani že našim babicam, sta jogurt in kislo mleko. Ker vsebujeta vrsto naravnih kislin, blagodejno učinkujeta na kožo, zlasti če ima ta oslabljeno kislost. Jogurt ali kislo mleko razmažemo po obrazu, pustimo delovati približno četrt ure, nato pa se umijemo z mlačno vodo. Takšna obloga osveži in očisti obraz, prežene utrujenost in polti vdahne zdrav videz.
Domače kreme proti gubam
Za preprečevanje gub ali njihovo blaženje si lahko pripravimo kremo.
Za to potrebujemo lonec iz ognjevarnega porcelana ali stekla, za mešanje pa leseno kuhalnico. Kovinske posode niso primerne za pripravo kozmetičnih izdelkov. Uporabljamo izključno sveže sestavine. Pri nizki temperaturi počasi talimo: 15 g belega čebeljega voska, 15 g lanolina, 100 g mandljevega olja in 50 g rafiniranega ribjega olja (brez vonja). Ko smo vse stalili in temeljito zmešali, dodamo še 10 g kumaričnega soka in 2 g rožnega olja. Lonček odstavimo z ognja in z leseno žlico mešamo toliko časa, da se masa ohladi in postane popolnoma homogena.
Lepotno kremo proti gubam okrog oči si pripravimo iz dveh žlic žajbljevega medu (50 g), dveh žlic glicerina (20 g) in dveh žlic limoninega soka (30 g). Segrejemo in mešamo v vodni kopeli.
Nastajanje gubic preprečimo z masažo s hladno stiskanim nerafiniranim olivnim, kokosovim ali sezamovim oljem. Olje vtremo v kožo obraza. Masiramo s krožnimi in polkrožnimi gibi, ki jih izvajamo iz sredine navzven. Nad očmi masiramo od znotraj navzven, na predelu podočnjakov pa zaokrožimo z zunanje strani proti notranji. Vrat vselej masiramo od spodaj navzgor. Ko je obraz zmasiran in prepojen z oljem, leže počivamo 15 minut, nato pa olje zmijemo s toplo vodo in obrišemo obraz. Koža bo mehka in voljna.
Medene obloge za usta
Ustnice so bolj občutljive in nežne od kože na obrazu. Tako kot koža na obrazu zahtevajo nego, na kar mnoge ženske pozabljajo. Če so ustnice razpokane, kar kaže na prebujanje elementa vetra v telesu, jih vsak drugi dan namažemo z naravnim medom. Med normalizira kožo ustnic. Po dvajsetih minutah medene obloge na ustih, jo lahko poližemo in pojemo.
Kožo ustnic dobro napne in jim vrača prožnost tudi mladi kravji sir, ki mu dodamo malce sladke smetane. Za enkratno uporabo zadostuje ena kavna žlička zmesi. Zmes razmažemo po vsej površini ustnic in jo pustimo delovati deset minut. Liste vrtnic (20 g) skuhamo s sladkorjem. Z zmesjo večkrat na dan mažemo ustnice. Na gube, ki rade nastajajo v kotičkih ustnic, polagamo rezine kumaric.
Sijoče oči brez podočnjakov
Oči so zrcalo duše in zdravja. Podočnjakom navadno botrujejo stres, pomanjkanje spanja, zadrževanje v zaprtih in slabo prezračenih prostorih, premalo gibanja, alkohol, žalost … Če njihov vzrok niso zunanji dejavniki, moramo upoštevati notranje, kot so zaprtje, menstruacija ali želodčne motnje. Pripravimo poparek. Za skodelico vode potrebujemo 20 g korenine gosje trave, 10 g korenine sladkega korena in 20 g cvetočega timijana. Obkladki naj bodo hladni.
Pri negi kože okoli oči nikoli ne uporabljamo mila. Vsako jutro umijemo oči s koščkom vate, ki ga prepojimo z rožno vodo. Kožo okoli oči lahko poživimo s korenčkovim sokom, ki ga stisnemo s sokovnikom. Sok za dvajset minut nanesemo pod oči, nad oči in na senca.
Če želimo imeti lepe, bleščeče oči, dodamo skodelici vrele vode 30 g cvetočih vršičkov ožepka. Precedimo in pustimo, da se ohladi. Poparek uporabimo kot kapljice za oči: od dve do tri kapljice kanemo v vsako oko. Pri utrujenih očeh zaradi dela pri slabi svetlobi, preveč branja ali ponočevanja skuhamo skodelico vode, ki ji dodamo 10 g timijana in 10 g cvetnih listov rdeče vrtnice. Pustimo, da se ohladi in precedimo. Trikrat na dan uporabimo za obkladke in kopeli za oči.
Lepe, goste in dolge trepalnice zrastejo, če jih večkrat gladimo s krtačko, namočeno v ricinusovo olje. Pri nanašanju moramo biti previdni, ker je koža okoli oči občutljiva in zlahka pordeči.
Kako do zdravih in lepih las?
Lepi, zdravi lasje so že od nekdaj pomemben sestavni del ženske privlačnosti in lepote. Da bodo lasje svilnati in mehki, jih je treba redno in pravilno negovati. Bolj jim prija mehka voda, zato jih karseda pogosto umivajte z deževnico ali z vodo iz čistega stopljenega snega ali ledu.
Da se lasje ne lomijo, jih ne sušite z vročim zrakom (fenom). Najbolje jih je posušiti s frotirasto brisačo. Poleti zaščitite lase pred sončnimi žarki, da ne bodo lomljivi in suhi.
Da bodo lasje zdravi in lepši, jih enkrat na osem do deset dni umijemo z jajcem. Uporabimo celo jajce, ki mu dodamo še en rumenjak, to prelijemo s toplo vodo in nenehno mešamo. Lase nato namočimo v vroči vodi, nanesemo nekaj zmesi in jo s prsti močno vtremo v lasišče. Postopek ponovimo še enkrat.
Hranljivo oblogo za vse tipe las dobimo, če dvema rumenjakoma dodamo žličko medu, pustimo učinkovati pol ure in nato lase umijemo. Prhljaj preženemo tako, da iz 60 g pekoče koprive in 30 g brezovih listov pripravimo mešanico, ki jo kuhamo v treh litrih vode, dokler en liter ne izhlapi. S preostankom mlačnega čaja umijemo lase. Pri izpadanju las natremo lasišče z gazo, namočeno v olivno olje. To utrjuje lasišče. Dober pripomoček zoper izpadanje las je tudi masiranje lasišča s sončničnim oljem pred umivanjem las.
Da se bodo lasje obnavljali, jih izpiramo s kislim mlekom, z jogurtom, s svežim pivom ali s tinkturo iz kopriv. Kislinski plašč na lasišču zaščitimo z izpiranjem s kisom ali limoninim sokom: vodi prilijemo razredčen naravni kis ali razredčen limonin sok v razmerju 1:1. Tako dobimo idealen balzam za lase, ki jih ščiti in jim povrne lesk.