Vsi starši, ki imajo pri hiši novorojenčka ali dojenčka, veliko časa prebijejo med plenicami. Okvirno velja, da otroka previjemo pred ali po vsakem hranjenju, preden gre zvečer spat in takoj, ko se zjutraj zbudi.
Ta ponavljajoči se opravek zna biti kar naporen, še posebno, ker so naši drobižki le na samem začetku pri miru; takoj, ko dobijo malce moči v mišice, pa postanejo prave male vrtavke.
V nadaljevanju vam predstavljamo, kako se lotiti dela, da bo potekalo čim hitreje.
Preverite, ali imate pripravljene vse pripomočke
Pripomočke smo našteli v posebnem okvirju. Zraven imejte že pripravljena tudi vsa oblačila. Ko je otrok na previjalni podlagi, ga namreč ne smete niti za trenutek pustiti samega. Če morate še po kakšno malenkost v omaro ali sosednjo sobo, boste morali dojenčka vzeti s sabo. Čeprav se ne zdi, se znajo premikati in lahko pride do nesreče, če niste pozorni.
Položite otroka na previjalno podlago. Zaščitna prevleka previjalne podlage je lahko mrzla in lepljiva, zato jo prej prekrijte z mehko brisačo.
Snemite umazano plenico
Z vogalom plenice podrgnite s kože morebitno blato, nato pa dvignite otrokove noge in ritko, prepognite plenico na pol in jo odvrzite. Obrišite otrokov trebušček in kožne gube ob genitalijah.
Dvignite ga za gležnje. Tako boste rahlo privzdignili tudi ritko in jo lahko temeljito očistili. Otroka vedno umivajte od spredaj nazaj, da se genitalije ne bi okužile z blatom.
Obrišite ritko
Najprimernejša je mehka majhna brisača. Ko je otrok suh, ga pustite par minut, naj prosto brca. Tako bo prevetril ritko in se razgibal. Nato ritko namažite s kremo.
Pripravite novo pleničko
Trakci za zapenjanje morajo biti zgoraj. Dvignite noge in ritko in potisnite pleničko pod otroka tako daleč, da bo vrh pleničke prišel na otrokov pas.
Zapnite pleničko
Dvignite sprednji del plenice na trebuh. Najprej pritrdite trak na eni strani, nato še na drugi. Preverite, da ni pretrdo ali preveč ohlapno pritrjena.
Ponoči
Ponoči otroka previjamo le izjemoma, če je nujno potrebno. V tem primeru to storimo v polmraku in čim hitreje, v popolni tišini, da se otrok ne bi povsem razbudil.
Previjanje bo potekalo brez večjih protestov, če boste otročiča zamotili.
Bombažne plenice so spet v modi. Cenejše so od plenic za enkratno uporabo, bolj ekološke, po mnenju mnogih pa tudi bolj zdrave za naše najmlajše. Če ste se odločili zanje, opozarjamo, da je treba malce bolj pozorno spremljati, kdaj bo plenička mokra, saj se koža, umazana z urinom, hitro nadraži.
VIR: mama