Vijolični paradižnik je genetsko modificiran, vsaj vsebuje antioksidante, ki jih sicer najdemo v jagodičastem sadju je pripomogel preprečevati raka pri miših, objavljajo britanski znanstveniki. Raziskava, objavljena v reviji Nature Biotechnology pravi, da lahko rastline ustrezno genetsko modificiramo in jih tako naredimo bolj zdrave.
Na raka občutljive miši, ki so jih hranili z genetsko modificiranim sadjem, so živele dlje od miši, ki so se prehranjevale z standardno prehrano, je objavila Cathie Martin iz John Innes Centra v Angliji.
Raziskava bazira na nizu antioksidantov, ki se nahajajo v jagodičastem sadju npr. borovnice, ker znižujejo tveganje za raka, bolezni srca in nekaterih nevroloških bolezni.
Z uporabo genov, ki pomagajo obarvati sadje so znanstveniki odkrili, da lahko v paradižniku ustvarijo antioksidante, ki paradižnik obarvajo vijolično.
»Učinek je mnogo boljši kot smo pričakovali. Zelo vzpodbudno je, da lahko s spremembo prehrane, ali s specifičnih komponent prehrane, izboljšamo zdravje živali in potencialno tudi pri ljudeh,« dodaja Martinova.
Znanstveniki opozarjajo, da so še daleč od poskusov na ljudeh, ter da bo naslednji korak narejen v smer, kako pravzaprav na napredujoče tumorje delujejo antioksidanti.