Vodja raziskave Enrico Mosselllo s fakultete v Firencah pravi, da je raziskava prva, ki sugerira na hitrejše propadanje možganov pri starejših ljudeh, pri katerih se je sistolični krvni tlak, zaradi jemanja zdravil, preveč znižal.
V okviru raziskave so v štirih letih spremljali zdravje 172 starejših ljudi.
Večina je bila dementna, 70% pa jih je jemalo zdravila za zniževanje krvnega tlaka.
Znanstveniki so spremljali višino krvnega tlaka, ter v treh korakih testirali mentalne sposobnosti – ob začetku raziskave, po šestih mesecih in po osemnajstih mesecih.
Pri vseh sodelujočih, je bila glede na začetek raziskave, opažena mentalna degradacija.
Kandidate so razdelili v tri skupine, ki so jih oblikovali na osnovi izmerjenega sistoličnega krvnega tlaka.
V skupini s krvnim tlakom nižjim od 128 milimetrov živega srebra (ob jemanju zdravil) so zabeležili najvišje poslabšanje mentalnih funkcij, piše revija JAMA Internal Medicine.
Naravno nizek krvni tlak ne škodi, rezultati pa namigujejo, da prekomerno medikamentno zniževanje krvnega tlaka negativno vpliva na kognitivne funkcije, pravi Mossello.
»Jasno je, da ni vsak visok krvni tlak slab. Dogma, da se mora krvni tlak vzdrževati pod 140/85 preprosto ni pravilna,« pravi Rudolf Westendorp iz Medicinske fakultete v Kobenhavnu.
Krhki starejši ljudje pogosto trpijo zaradi šibkosti, kot posledice prenizkega krvnega tlaka, ki onemogoča zadosten dotok kisika v možgane, je še dodal.
Prav zaradi rezultatov raziskave bi bilo potrebno terapijo za zniževanje krvnega tlaka obravnavati individualno.
»Vrednost sistoličnega tlaka med 130 in 145 je dobra za večino starejših dementnih ljudi,« dodaja.
Foto: noahhealth