Sladkorna bolezen se pri otrocih pojavi v različnem starostnem obdobju. Vidni simptomi pa se najpogosteje pojavijo v starosti 5 – 7 let. Nastane kot posledica poškodb ali nepravilnega delovanja žleze slinavke, ki inzulin izloča v manjših količinah ali pa z izločanjem inzulina popolnoma preneha. Inzulin je hormon, ki pomaga sladkor pretvoriti v energijo, ter tako ohranja ravnovesje sladkorja v telesu, po drugi strani pa celicam omogoča določen vir energije. V kolikor inzulina ni, sladkor zgolj kroži po krvi. Sladkorno bolezen tipa 1 lahko povzroči tudi primarno autoimunsko obolenje, ki telesu omogoča izločanje proti-inzulinskih celic.
Sladkorne bolezni se pri otrocih ne da preprečiti. Dejstvo je, da jo je pred nastopom kliničnih znakov tudi zelo težko odkriti. Pa poglejmo nekaj značilnih simptomov, ki lahko kažejo na razvoj sladkorne bolezni pri otrocih:
Pogosto so simptomi, tako s strani staršev kot strokovnega osebja napačno interpretirani in se zamenjujejo s simptomi drugih obolenj. Nujen je zdravniški pregled in pregled krvne slike. Zanemarjanje simptomov lahko privede do hudih organskih poškodb ali celo smrti.