Prvi obisk pri zobozdravniku je za otroka lahko pravi izziv, a hkrati tudi priložnost, da prične stopati po svoji poti k zdravem zobovju. Kot starši imate ključno vlogo pri tem, da ta prvi korak postane prijetna izkušnja. Seveda pa včasih že sama misel na zobozdravnika pri otrocih vzbudi nelagodje.
Kako torej poskrbeti, da bo prvi obisk sproščen in prijeten?
Otroci so po naravi radovedni, vendar se v novih in neznanih situacijah v njih običajno porajajo strahovi. Zvoki zobozdravniških naprav, neznan prostor in srečanje z neznano osebo, sploh v zdravniški uniformi, lahko pri otroku hitro vzbudijo nelagodje. Dodaten dejavnik je lahko tudi strah, ki ga nanje nehote prenašajo starši, če so tudi sami zaskrbljeni ali imajo negativne izkušnje z zobozdravnikom.
Če otroka ne pripravimo na prvi obisk, si lahko ta v svoji domišljiji ustvari zastrašujočo sliko tega, kaj ga čaka. Prav zato je ključno, da se nanj pripravijo tako otroci kot starši.
Prvi obisk otroškega zobozdravnika je priporočljiv že ob začetku izraščanja mlečnih zob, torej med šestim mesecem in prvim letom starosti. V tem obdobju otroci razvijajo navade, ki so lahko škodljive, na primer pitje sladkih tekočin po steklenički ali pretirano sesanje dude.
Zgodnji obisk zobozdravniku omogoča, da te navade prepozna in staršem svetuje, kako ustrezno skrbeti za otrokov zdrav nasmeh. Glavni cilj prvega obiska je otrokovo spoznavanje z zobozdravnikom, pri čemer je že odprtje ust velik dosežek.
To je tudi priložnost za uvod v dobre higienske navade in pozitiven odnos do zobozdravstvene oskrbe, ki traja vse življenje.
Starši imate ključno vlogo pri oblikovanju otrokovega odnosa do zobozdravstvene nege. Ostanite mirni, saj otrok zelo hitro začuti vaše počutje. Če ste vi nervozni, bo tudi otrok občutil tesnobo.
Pomembno je, da izberete zobozdravnika, ki ima izkušnje z otroki in zna ustvariti prijetno vzdušje. Prav tako je koristno, da svojemu otroku pokažete, kako vi skrbite za svoje zobe, in mu s tem postanete vzor.
Zelo pomembno je tudi, da otroku pokažete, da se ustrezna ustna higiena začne doma, torej da ga že od malih nog navajate na redno umivanje zob.
Otroci velikokrat ne razumejo pomena umivanja zob in se jim ne zdi pomemben del njihove dnevne rutine, zato skušajte to rutino spremeniti v zabaven skupni ritual, ki ga bo otrok z veseljem ponavljal. Motivirate ga lahko tudi z nalepkami, s katerimi beleži dnevno umivanje zob.
Prvi obisk je običajno namenjen spoznavanju. Zobozdravnik bo otroka prijazno pozdravil, mu pokazal ordinacijo in pripomočke, ter razložil kaj bo počel.
Pregledal bo stanje zob in dlesni, ob tem pa staršem podal koristne nasvete o pravilni ustni higieni, zdravi prehrani ter pomenu rednih kontrol. Pomembno je, da ta prvi stik poteka v sproščenem vzdušju, saj bo to vplivalo na otrokovo dojemanje prihodnjih obiskov.
Prvi obisk pri zobozdravniku je pomemben korak, ki lahko oblikuje otrokovo doživljanje zobozdravstvene nege za vse življenje. S skrbno pripravo in pozitivnim pristopom lahko poskrbite, da bo ta izkušnja prijetna tako za otroka kot za vas. Ne pozabite, da je zobozdravnik vaš zaveznik pri skrbi za zdravje otrokovih zob, zato naj bodo obiski redni in brezskrbni.