Raziskava je bila objavljena v reviji BMC Cancer. Optimizem lahko odigra zelo pozitivno vlogo v boju proti bolezni, neprijetne življenjske izkušnje, kot je npr. ločitev, smrt staršev ali družinskih članov, pa lahko povečajo tveganje obolenja za rakom na dojki.
Znanstveniki iz izraelske univerze Ben-Gurion so preučevali 225 za rakom na dojki obolelih in 367 zdravih žensk.
Raziskavo je vodil Ronit Peled iz Fakultete zdravstvenih znanosti na omenjeni univerzi, ki pravi: »Z veliko mero previdnosti lahko rečemo, da je doživljanje ene ali več neprijetnih življenjskih izkušenj, pri mladih ženskah dodatni dejavnik tveganja obolevanja za rakom na dojki. Po drugi strani pa lahko občutek zadovoljstva in optimizma odigra pomembno preventivno vlogo.«
Predstavniki britanske zbornice, ki se ukvarja z bojem proti raku na dojki Breakthrough Breast Cancer, pa menijo, da je dojemanje čustvenega stresa preveč subjektivno, zato se ga ne da natančno izmeriti.
Dr. Sarah Cant, zaposlena na omenjeni zbornici, je dejala: »Ženske, ki so sodelovale v raziskavi so bile izprašane po diagnosticiranem raku na dojki, zato so bile bolj dovzetne za občutke depresije in strahu. Raziskava ni zajela pomembnih dejavnikov, kot so družinska anamneza ali telesna teža, ki vplivata na obolevanje za rakom na dojki.«