Točen vzrok nastanka ni znan, povezuje pa se s poškodbo ali inflamacijo epididimusa. Cista lahko raste mnogo let, zato je najpogostejša pri moških med 40-timi in 60-timi leti.
Spermatokele so majhne, premer manjši od enega centimetra in so najpogosteje napolnjene s tekočino. V glavnem so neboleče, benigne, ne povzročajo neplodnosti in ne zahtevajo terapije. Če se s časom povečajo in ustvarijo nelagodnost in bolečino se lahko kirurško odstranijo.
Za prepoznavanje spermatokele je najpomembnejši pregled in otip testisa. Diagnoza se najpogosteje postavlja z otipom medtem ko moški stoji. Lahko se odkrije tudi s transluminacijo (osvetljevanjem) mod. Diagnoza se potrdi z ultrazvokom, s t.i. color-dopplerjem, s katerim je mogoče prikazati pretok krvi v snemanem področju telesa.
Večina spematokel ne zahteve nikakršnega zdravljenja. V primeru bolečin se prejemajo analgetiki, pristopi se k kirurški odstranitvi spermatokele (spermatokelektomija). Lahko se prejme tudi skleroterapija, vendar se zaradi tveganja za nastanek neplodnosti izvede samo pri starejših moških, ki ne planirajo potomstva